Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł

Szczecin: powstaną stacje ładowania za niemal 0,5 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie

Szczeciński magistrat zapewnia, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy postawi trzy pierwsze miejskie stacje szybkiego ładowania, wszystkie wyposażone w dwa punkty do ładowania pojazdów elektrycznych.

Stacje służyć będą rozeznaniu potrzeb użytkowników pojazdów elektrycznych, dlatego ładowanie będzie nieodpłatne, ale w zamian użytkownicy będą zobowiązani dostarczyć w formie ankiety informacje, które ułatwią nam planowanie rozwoju elektromobilności w Szczecinie – informuje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Trzy stacje szybkiego ładowania będą mieć moc po 50 kW. Jak wylicza urząd miejski w Szczecinie, koszt budowy tych stacji wyniesie w sumie 477 tys. zł brutto.

REKLAMA

W nadchodzącym roku Szczecin przewiduje instalację kolejnych 2 stacji szybkiego ładowania oraz 4 stacji ładowania wolnego. Obecnie trwają analizy potencjalnych lokalizacji stacji oraz dostępności źródeł energii w tamtych obszarach.

Szczecin, współpracując z Eneą, wytypował na razie 11 miejsc na terenie miasta, gdzie takie stacje pojazdów powinny stanąć w pierwszej kolejności.

REKLAMA

Stacje powstaną dzięki 50-procentowemu dofinansowaniu  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Szczecin już od pewnego czasu podejmuje działania wspierające rozwój elektrycznej mobilności.

Do tej pory wprowadzono m.in. symboliczną opłatę za parkowanie dla właścicieli pojazdów elektrycznych lub hybrydowych o emisji CO2 poniżej 100 g/km. Dla takich pojazdów opłata 12-miesięczna za parkowanie w płatnej strefie wynosi 10 zł.

W tej chwili gmina Szczecin dysponuje 4 pojazdami elektrycznymi, które zakupiono na potrzeby miejskich spółek. Kolejne 4 mają zasilić miejską flotę do końca tego roku.

red. gramwzielone.pl