PGE postawiło pierwszą stację ładowania

PGE postawiło pierwszą stację ładowania
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na początku tego roku PGE zapowiadało, że jesienią uruchomi swoje pierwsze stacje ładowania, które staną w Łodzi. Teraz największy państwowy koncern energetyczny uruchamia pierwszą stację ładowania, która działa w Galerii Łódzkiej.

PGE informuje, że stację ładowania, którą uruchomiono w łódzkiej galerii handlowej, dostarczyło ABB. Rzecznik PGE zapewnia, że zastosowany standard ładowania pozwala na uzupełnienie baterii do 80 proc. pojemności w 20 minut i ma umożliwiać ładowanie w standardzie azjatyckim (CHAdeMo) oraz europejskim (CCS).

W pierwszych miesiącach br. PGE zapowiedziało uruchomienie pierwszych stacji ładowania elektryków jesienią br. Wcześniej największy polski koncern energetyczny zapewniał, że w Łodzi postawi przynajmniej 6 stacji ładowania.

REKLAMA

PGE zapowiadało wówczas, że w ramach publicznie dostępnych stacji będzie oferować ładowanie prądem stałym z mocą 50 kW. Czas ładowania do 80 proc. baterii samochodu ma wynosić około 20-30 minut. W drugim przypadku oferowane ma być ładowanie prądem przemiennym o mocy 3,3 kW, 11 kW oraz 22 kW. Czas ładowania samochodu ma sięgać 4-8 godzin.

REKLAMA

PGE ma współpracować w zakresie ładowania elektryków z władzami poszczególnych miast. Zaznacza przy tym, że budowa stacji ładowania powinna współgrać z działaniami, które zachęcą do przesiadania się do aut na prąd. W Rzeszowie, z którym PGE nawiązało już współpracę, władze miasta zezwoliły na jazdę samochodem elektrycznym po buspasach oraz na darmowe parkowanie w centrum, a ponadto miasto ogłosiło przetarg na 10 autobusów elektrycznych i budowę trzech stacji ładujących.

Oprócz Łodzi i Rzeszowa PGE ma współpracować w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania elektryków również z Krakowem i Lublinem.

PGE zapowiadało wcześniej również opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych m.in. preferencyjne stawki dla klientów za sesje ładowania na publicznych stacjach ładowania oraz preferencyjne stawki użytkowania wolnych stacji ładowania dla klientów flotowych w pierwszym roku umowy.

PGE sygnalizowało również wprowadzenie usługi leasingu elektryków.

red. gramwzielone.pl