Kolejne polskie miasto ma autobusy elektryczne

Kolejne polskie miasto ma autobusy elektryczne
Fot. Solaris

Firma Solaris Bus & Coach S.A. przekazała wczoraj 4 elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Będą to pierwsze całkowicie bezemisyjne pojazdy w tym mieście.

12-metrowe nowe Urbino, model nagrodzony prestiżowym tytułem najlepszego autobusu miejskiego w Europie roku 2017, w wersji dla Ostrowa Wielkopolskiego wyposażony jest w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie trakcyjne Solaris High Energy o pojemności 200 kWh.

Autobusy posiadają także instalację zapewniającą możliwość podłączenia i zabudowania pantografu, który umożliwi w przyszłości ładowanie baterii z mocą 200 kW podczas poruszania się pojazdu po mieście.

REKLAMA

Dostawcą dwóch ładowarek zajezdniowych jest polska firma, Ekoenergetyka.

Całkowita pojemność pasażerska autobusu to 75 osób, w tym 24 na miejscach siedzących. Dodatkowymi udogodnieniami są m.in. ogólnodostępny system WiFi, ładowarki USB, klimatyzacja całej przestrzeni pasażerskiej, system automatycznego głosowego zapowiadania przystanków, dwa ekrany LCD i oświetlenie wnętrza w technologii LED.

REKLAMA

Solaris zaznacza, że przekazanie autobusów elektrycznych do Ostrowa Wielkopolskiego to realizacja  drugiej część kontraktu podpisanego z miejskim przewoźnikiem – od września tego roku ulicami Ostrowa jeżdżą już 3 sztuki nowego Urbino 12 spełniające normę emisji spalin Euro 6.

Solaris jest zresztą obecny w Ostrowie Wlkp. już od 2004 roku, dokąd łącznie dostarczył już 33 autobusy.

Elektryczne Urbino zaczną wozić mieszkańców jeszcze w tym roku. Jest szansa, ze w najbliższym czasie przybędzie bezemisyjnych autobusów elektrycznych w Ostrowie Wlkp. Dwa tygodnie temu miasto otrzymało z Unii Europejskiej dotację na dalszy rozwój transportu publicznego, która pozwoli na zakup dodatkowych 10 bateryjnych autobusów.

Urbino 18 electric jeżdżą już w Krakowie dzięki kontraktowi na 20 autobusów bateryjnych dla MPK Kraków zrealizowanemu w sierpniu tego roku, w Jaworznie, w którym pasażerów wozi już 9 elektryków Solarisa, a także – na razie testowo – w warszawskim MZA.

red. gramwzielone.pl