Pierwsze miasto na świecie z flotą autobusów wyłącznie na prąd

Pierwsze miasto na świecie z flotą autobusów wyłącznie na prąd
Fot. BYD

Shenzen, niemal 12-milionowe chińskie miasto, może pochwalić się tym, czego nie dokonały inne, nawet dużo mniejsze miasta. Udało się mu całkowicie zelektryfikować miejską komunikację autobusową.

Władze Shenzen pochwaliły się, że 100 proc. miejskich autobusów w tym mieście jest zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Ich liczba sięga 16 359 – to np. ponad 3 razy więcej niż wolumen miejskich autobusów jeżdżących po Nowym Jorku.

Również imponująca jest infrastruktura zbudowana w celu obsługi autobusów w chińskim mieście. W celu uzupełniania energii elektrycznej operator komunikacji miejskiej w Shenzen zbudował 510 stacji składających się z 8 tys. ładowarek.

REKLAMA
REKLAMA

Shenzen może się ponadto pochwalić wyjątkową liczbą taksówek zasilanych energią elektryczną. Posiada ich ponad 12,5 tys. Cel to zelektryfikowanie wszystkich około 17 tys. taksówek w mieście, co ma nastąpić przed rokiem 2020.

Shenzen to zresztą siedziba obecnie największego na świecie producenta aut elektrycznych, w tym zasilanych energią elektryczną autobusów – firmy BYD, która zresztą odpowiadała za dostarczenie do chińskiego miasta około 80 proc. autobusów na prąd. 

red. gramwzielone.pl