Wrocław chce być liderem elektrycznej komunikacji

Wrocław chce być liderem elektrycznej komunikacji
Elektryczny Mitsubishi i MiEV wrocławskiej Straży Miejskiej

{więcej}Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz przedstawił plany rozwoju miasta w następnej kadencji samorządowej. Dolny Śląsk w latach 2014-2020 będzie miał z tytułu RPO 2,6 mld euro, w związku z tym urzędnicy prezydenta przygotowali 160 projektów, wśród których ma się znaleźć m.in. pierwsza wypożyczalnia elektrycznych samochodów w Polsce czy też pierwsza w naszym kraju linia elektrycznych autobusów miejskich. 

Niedawno wrocławskie przedsiębiorstwo komunikacje MPK podpisało z firmą Volvo umowę na dzierżawę pierwszego we Wrocławiu autobusu hybrydowego. Autobus ma jeździć po ulicach Wrocławia przez trzy lata. MPK chce sprawdzić czy autobusy hybrydowe to rzeczywiście taka oszczędność jak obiecuje producent. Ma to być początek inwestycji w ekologiczny transport miejski.

Prezentując plany inwestycyjne Wrocławia na kolejne lata, prezydent miasta Rafał Dudkiewicz poszedł o wiele dalej. Zapowiedział m.in. uruchomienie pierwszej w Polsce wypożyczalni samochodów elektrycznych funkcjonującej na zasadach podobnych do działającej już wypożyczalni rowerów miejskich. Jeśli znajdą się firmy chętne do współpracy w tym zakresie, pierwsze elektryczne auta będziemy mogli wypożyczyć już w połowie 2015 r.

REKLAMA

Wrocław ma również zamiar postawić na ekologiczny transport publiczny. W tej sprawie w ramach projektu e-BUS gmina Wrocław rozpoczęła współpracę z firmą Tauron. Główne założenia projektu to poprawa efektywności energetycznej transportu publicznego i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Jak podkreśla prezes Tauron Dystrybucja Piotr Kołodziej korzyści z projektu mają być obopólne. – Najważniejsze z nich to rozwój inteligentnych sieci energetycznych tzw. Smart Grid, poprawa efektywności energetycznej oraz zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii. Głównym celem projektu e-BUS będzie poprawa niezawodności i jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej. Umowa pozwoli zrealizować projekt zupełnie innowacyjny i to nie tylko w skali Polski. 

Dzięki realizacji nowych planów wrocławskich urzędników Wrocławianie zyskają czyste powietrze i ekologiczny transport publiczny oraz nowe autobusy, które chce zakupić miasto w ramach projektu e-BUS. Kiedy i ile, tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że pieniądze na ten cel magistrat chce również pozyskać ze środków unijnych na lata 2014-2020.

Pytanie czy plany wrocławskich urzędników to nie tylko „kiełbasa wyborcza” w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jednakże trzeba przyznać, że polityka prezydenta Dutkiewicza od dawna jest polityką pro ekologiczną. Przykładem może być chociażby pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej kompletny i kompleksowy program ograniczenia emisji CO2 w obszarze miejskim, który jest realizowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ wraz z firmą McKinsey and Company. W ramach tego programu jeden z partnerów biznesowych firma Govecs, która produkuje we Wrocławiu elektryczne skutery, przekazała wrocławskiej Straży Miejskiej 10 tego typu pojazdów. Wrocławscy strażnicy miejscy korzystają już także z elektrycznego Mitsubishi i-MiEV.

Bartosz Jones, gramwzielone.pl