Wrażenia pierwszego polskiego użytkownika elektrycznej Tesli

Wrażenia pierwszego polskiego użytkownika elektrycznej Tesli
Tesla S. Źródło AutoMotoPortal.HR flickr cc-by-2.0

{więcej}Do Polski trafił pierwszy egzemplarz jednego z najciekawszych modeli samochodów elektrycznych dostępnych na rynku – Tesla S.

Tesla S to samochód należący do segmentu premium. Auto, które trafiło do Polski, należy do serii performance. Napędzane jest silnikiem elektrycznym o mocy 416 KM, co pozwala mu rozpędzić się do 100km/h w 4,6 sekundy.

Bateria umieszczona w modelu Tesla S o pojemności 85 KWh pozwala na przejechanie do 430 km bez konieczności doładowania akumulatora. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć Tesla S, to nieco ponad 200 km/h.

REKLAMA

Ciekawostką jest już sam sposób kupna auta, ponieważ firma nie posiada salonów. Samochód zamawia się i dokonuje jego konfiguracji przez internet, po uprzednim założeniu konta na stronie producenta. Producent Tesli nie posiada również serwisów, w związku z tym wszelkie usterki diagnozowane są na bieżąco online, na co pozwala ciągłe połączenie auta z siecią internetową.

Jak mówi pierwszy polski właściciel elektrycznej Tesli, autem można sterować za pomocą telefonu. Z poziomu konta użytkownika na stronie producenta możemy chociażby zdalnie włączyć i wyłączyć auto, jak również ustawić parametry klimatyzacji.

REKLAMA

W środku auta znajdziemy 17-calowy dotykowy panel, który pełni rolę centrum dowodzenia. Za jego pomocą otwieramy i zamykamy klapy bagażników, ustawiamy rodzaj i intensywność świateł, różne rodzaje podświetlenia wnętrza samochodu, kontrolujemy dach, ustawiamy zawieszenie.

Nadwozie modelu Tesla S skonstruowane jest z lekkiego aluminium, a długość auta to prawie 5 m.

Silnik wielkości arbuza umieszczony został między kołami na tylnej osi, co zwolniło miejsce na drugi bagażnik pod przednią maską.

W kraju producenta – Ameryce, dostępna jest już sieć stacji ładujących. W Polsce właściciel auta musi radzić sobie sam, jednak możliwe jest doładowanie samochodu ze zwykłego gniazda znajdującego się chociażby w garażu.

Zaskakująca jest również cena auta. Tesla S dostępna jest już od ok. 200 tys. złotych.

gramwzielone.pl