"Gigafactory". Tesla zbuduje fabrykę baterii samochodowych za 5 mld $

"Gigafactory". Tesla zbuduje fabrykę baterii samochodowych za 5 mld $
waledsat flickr cc-by-2.0

{więcej}Amerykański producent samochodów elektrycznych poinformował o planach budowy ogromnej fabryki baterii samochodowych oraz magazynów energii dla instalacji odnawialnych źródeł energii. 

Nie jest jeszcze znana lokalizacja fabryki, a Tesla rozważa potencjalne lokalizacje w Nevadzie, Nowym Meksyku, Arizonie lub Teksasie. Wiadomo, że pracę w niej ma znaleźć 6,5 tys. osób, a produkcja ma ruszyć w 2017 roku, a pełna zdolność produkcyjna na poziomie 50 GWh baterii/rok ma zostać osiągnięta 3 lata później. 

Tesla zakłada, że dzięki produkcji baterii w „Gigafactory”, obniży koszt zestawów baterii montowanych w jej samochodach elektrycznych o ponad 30%. 

REKLAMA

Baterie z „Gigafactory” mają być montowane m.in. w nowym modelu Tesli, który ma wejść na rynek w najbliższych latach. Jak zapowiada Tesla, jego cena wyniesie ok. 35 tys. dolarów przy zasięgu na pojedynczym ładowaniu na poziomie ok. 200 mil. 

Jak podaje „Wall Street Journal”, obecny koszt litowo-jonowych baterii samochodowych szacuje się na ok. 400 dolarów/kWh, przy czym Tesla chce w krótkim czasie zejść do 200 dol./kWh. 

REKLAMA

„Gigafactory” będzie zasilana w energię produkowaną na miejscu przez specjalnie zbudowane w tym celu farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. 

W fabryce „Gigafactory” – oprócz baterii samochodowych – mają powstawać także systemy magazynowania energii, które zostaną wykorzystane m.in. w domowych instalacjach fotowoltaicznych, które sprzedaje należąca do właściciela Tesli Elona Muska firma SolarCity. 

Projekt o nazwie „Gigafactory” ma pochłonąć 5 mld dolarów. Tesla chce sfinansować ogromną inwestycję częściowo poprzez emisję obligacji o wartości 1,6 mld dol. Producent aut elektrycznych do inwestycji chce zaprosić także partnerów. Jednym z nich może być Panasonic, który zapowiedział długofalową współpracę z Teslą. 

Według „WSJ”, zejście do ceny na poziomie 150 dol./kWh otworzy technologię baterii litowo-jonowych na rynek domowych systemów magazynowania energii, a rozwojem technologii domowych magazynów energii jest zainteresowany Panasonic. 

gramwzielone.pl