Nowelizacja ustawy o cenach energii przyjęta przez Senat

Nowelizacja ustawy o cenach energii przyjęta przez Senat
Fotolia

Senat przyjął nowelizację ustawy o cenach energii, która zakłada zwiększenie limitu zużycia energii dla gospodarstw domowych objętych zamrożeniem cen. Nowe prawo zmniejsza ponadto maksymalną stawkę za energię, którą zapłacą małe i średnie firmy, samorządy czy podmioty wrażliwe.  

W ubiegłym roku parlament przyjął ustawę zamrażającą ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. do określonych limitów. Dla gospodarstw domowych przyjęto limit rocznego zużycia na poziomie 2 MWh, natomiast dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami ustalono limit 2,6 MWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – 3 MWh. Po przekroczeniu tych limitów obowiązuje maksymalna cena na poziomie 693 zł/MWh.

W przypadku samorządów, a także podmiotów świadczących usługi użyteczności publicznej oraz firm z sektora MŚP, cena maksymalna została ustalona na poziomie 785 zł/MWh.

REKLAMA

Przyjęte w ubiegłym roku regulacje umożliwiają ponadto zmniejszenie rachunków za energię o 10 proc. w sytuacji, gdy gospodarstwa domowe w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Upust ma zostać uwzględniony na przyszłorocznych rachunkach za energię.

Wyższe limity zużycia energii

Ostatnio rząd przygotował nowelizację ustawy o cenach energii, proponując wyższe limity. Zgodnie z nową ustawą limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrośnie w tym roku z 2 MWh do 3 MWh, dla rodzin z osobą niepełnosprawną limit zostanie podniesiony do 3,6 MWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 4 MWh.

Nowe przepisy zakładają ponadto, że od 1 października 2023 r. podmioty wrażliwe, samorządy oraz sektor MŚP będą objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną, która zostanie obniżona z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh, czyli wyniesie tyle, ile obecnie wynosi cena dla gospodarstw domowych po przekroczeniu limitu zużycia.

REKLAMA

Nowe regulacje zakładają ponadto, że podmioty zajmujące się wydobyciem i wytwarzaniem węgla lub obrotem nim zapłacą składkę solidarnościową na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny z tytułu nadzwyczajnych zysków. Dotyczy to dochodów, które przekroczą 120% średnich dochodów osiągniętych w ciągu poprzednich 4 lat. Środki z funduszu zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla odbiorców końcowych.
.

.
Przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny, których zobowiązania zostały objęte gwarancją Skarbu Państwa, wynikającą z nowelizowanej ustawy, mają jednorazowo powiększyć odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny o wysokość opłaty wyrównawczej.

Ustawa wróci do Sejmu

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej po uchwaleniu przez Sejm została przyjęta w piątek przez Senat, który zgłosił do niej kilkanaście poprawek. Sejm powinien rozpatrzyć je na kolejnym posiedzeniu. Następnie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.