REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen zakupi dwie farmy wiatrowe od brytyjskiej firmy

Orlen zakupi dwie farmy wiatrowe od brytyjskiej firmy
Fot. Orlen

Orlen Wind 3, firma z grupy kapitałowej Orlenu, zawarła warunkową umowę nabycia dwóch lądowych farm wiatrowych od podmiotu należącego do brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku. 

Instalacje o łącznej mocy około 60 MW znajdują się w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Uruchomione w 2022 r. farmy produkują rocznie ilość energii równą zapotrzebowaniu ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

Farma Kuślin o mocy zainstalowanej 40 MW, położona w pobliżu miejscowości Nowy Tomyśl w Wielkopolsce, została zbudowana w grudniu 2022 r. Jej możliwości produkcyjne przewidziane są na około 30 lat.  Zieloną energię na farmie produkuje m.in. 12 turbin Vestas o mocy 2,4 MW każda.

REKLAMA

Farma Krzęcin zlokalizowana w woj. zachodniopomorskim, w pobliżu Choszczna powstała w lutym 2022 r. Jej żywotność także szacuje się na 30 lat. Farma obejmuje 8 turbin Nordex o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.

Orlen z inwestycjami w OZE

Farma wiatrowa Kuślin jest kolejną inwestycją Grupy Orlen w OZE na terenie Wielkopolski. Działają tam już farmy wiatrowe Przykona (33 MW) i Gryf (25 MW). W lipcu koncern zawarł warunkową umowę z EDP Renewables Polska na zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) i Dominowo (o mocy 62,4 MW).

Wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Po finalizacji transakcji Orlen będzie dysponował już blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach.

REKLAMA

Łączna moc ponad 9 GW

Do końca 2030 r. Orlen planuje dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Będą to m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Koncern planuje też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych i uzyskał najwyższą liczbę punktów dla pięciu nowych obszarów. Na zabezpieczonych na Morzu Bałtyckim lokalizacjach pod budowę morskich farm wiatrowych planowane są inwestycje o sumarycznej mocy około 5,2 GW. Koncern posiada już łącznie 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa farmy wiatrowej Baltic Power,  która jest kluczowym projektem Grupy Orlen, przybliżającym spółkę do realizacji celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 r. Pierwsza morska farma wiatrowa o mocy do 1,2 GW powstanie na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Baltic Power jest najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce. W 2026 r. farma rozpocznie produkcję czystej energii równej zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln polskich gospodarstw domowych.

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych kierunków rozwoju energetyki w Grupie Orlen. W tym obszarze koncern realizuje także budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Realizowana przez spółkę Orlen Neptun inwestycja powstanie w Świnoujściu. Po zakończeniu prac w 2025 r. ma to być jeden z najnowocześniejszych terminali w Europie, który umożliwi transport i montaż turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal w Świnoujściu ma posłużyć w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power.

Orlen planuje do 2030 r. obniżyć intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Do końca dekady koncern planuje łącznie przeznaczyć na inwestycje w OZE 120 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA