Energa zbuduje kolejną farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce

Energa zbuduje kolejną farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce
Energa

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybiera wykonawcę farmy fotowoltaicznej, która powstanie w powiecie tureckim w Wielkopolsce. Będzie to już piąta instalacja OZE należąca do Energi, która znajduje się w tej lokalizacji.

Projekt o nazwie PV Żuki zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej około 2,4 MW. Inwestycja będzie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Punktu Zasilania Żuki, do którego wyprowadzana jest lub będzie moc z pozostałych przedsięwzięć Energi, czyli 31-MW farmy wiatrowej Przykona oraz zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 90 MW.

– W miarę pojawiania się nowych możliwości przyłączeniowych chcemy w jak największym stopniu wykorzystać synergię, jaka kryje się w realizacji różnych źródeł OZE skoncentrowanych w niewielkiej odległości od siebie. To pozwala w odpowiedni sposób kształtować nakłady inwestycyjne, ponieważ w tym samym czasie będziemy realizować budowę farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy około 65 MW oraz PV Żuki o mocy około 2,4 MW. Lokalizacja źródeł odnawialnych na jednym obszarze pozwala również na optymalizację kosztów operacyjnych, a także skraca czas potrzebny na interwencję służb serwisowych w razie wystąpienia awarii – podkreśla Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energi Green Development.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna PV Żuki zajmie obszar o powierzchni nieco ponad 3 ha. Składać się będzie z około 3,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz osiem inwerterów.

Inwestor zakłada rozpoczęcie prac budowlanych i uruchomienie nowej farmy fotowoltaicznej jeszcze w 2023 roku. Według szacunków farma PV Żuki w ciągu roku będzie mogła wyprodukować tyle energii, ile wymagałoby zasilenie ponad 1000 gospodarstw domowych.

Coraz większy segment OZE w Wielkopolsce

PV Żuki będzie piątym źródłem odnawialnym Energi zlokalizowanym w powiecie tureckim. W lipcu 2020 roku uruchomiono tam farmę wiatrową FW Przykona o mocy zainstalowanej 31 MW. W tym roku w jej bezpośrednim sąsiedztwie pracę z pełną mocą rozpocznie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy około 25 MW, jak również mniejsza instalacja PV Przykona o mocy do 1 MW.

REKLAMA

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy zainstalowanej około 65 MW.

Szacuje się, że łącznie instalacje te (FW Przykona, PV Gryf, PV Przykona, PV Mitra i PV Żuki) będą produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 70 tys. gospodarstw domowych.

Ponadto w Grupie Energa w najbliższym czasie uruchomiona ma zostać farma PV Wielbark o mocy 62 MW, która powstaje w województwie warmińsko-mazurskim.

W fazie rozruchowej lub na etapie finalizacji inwestycji są też trzy farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW zlokalizowane w wojwództwie warmińsko-mazurskim oraz jedna w kujawsko-pomorskim – w Czernikowie, gdzie pracuje najstarsza elektrownia PV w Grupie Energa, o mocy 3,7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.