REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen kupuje trzy farmy wiatrowe o znacznej mocy

Orlen kupuje trzy farmy wiatrowe o znacznej mocy
Fot. Pixabay - Andreas Senftleben

Grupa Orlen kupi trzy farmy wiatrowe od EDP Renewables Polska. Transakcja realizowana przez spółkę Orlen Wind 3 ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) i Dominowo (o mocy 62,4 MW). Nabywane farmy wiatrowe, które uruchomiono w latach 2021-2022, produkują tyle energii, ile rocznie zużywa około 240 tys. gospodarstw domowych.

Jak podkreśla Orlen, przejmowane farmy wiatrowe charakteryzują się wysoką produktywnością i długim oczekiwanym okresem życia. W ich skład wchodzą między innymi turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych wykorzystywanych obecnie w Polsce. Tego rodzaju elektrownie wiatrowe znajdują się na farmie Dominowo. To turbiny o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach o długości 76,2 m.

REKLAMA

Dodatkowym, opcjonalnym elementem transakcji są projekty fotowoltaiczne. Mogą one zostać zrealizowane przez EDP Renewables Polska na zasadzie cable poolingu, czyli przy wykorzystaniu istniejącego już przyłącza. Takie farmy fotowoltaiczne mogą powiększyć moc Grupy Orlen w zakresie energii odnawialnej nawet o około 159 MW. Orlen zaznacza, że realizacja tych projektów jest uzależniona od zakończenia prac nad procedowanymi obecnie regulacjami w zakresie cable poolingu.

Orlen z inwestycjami w OZE

Umowa z EDP Renewables Polska to kolejna inwestycja Grupy Orlen w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Działają tam już należące do koncernu farmy wiatrowe Przykona (o mocy około 33 MW) i Gryf (o mocy około 25 MW).

Ostatnio Grupa Orlen ogłosiła kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup czterech instalacji fotowoltaicznych i farmy wiatrowej. Rozwijane projekty osiągną łączną moc 59 MW i po zakończeniu inwestycji dołączą do odnawialnych źródeł energii o mocy około 700 MW, które już działają w Grupie Orlen.

REKLAMA

W planach Energi Green Development, spółki z Grupy Orlen, jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Ważnym kierunkiem rozwoju mocy OZE w Grupie Orlen jest także morska energetyka wiatrowa. Koncern planuje postawić pierwszą farmę wiatrową o mocy do 1,2 GW w polskiej części Bałtyku. Rozpoczęcie budowy elektrowni wiatrowych w ramach projektu Baltic Power (realizowanego we współpracy z kanadyjską firmą Northland Power) wstępnie planowane jest na rok 2024, a jej oddanie do użytku ma nastąpić w roku 2026.

Równolegle spółki z Grupy Orlen pod koniec maja br. zabezpieczyły na Morzu Bałtyckim 5 kolejnych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych, na których mogą powstać aktywa o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Łącznie Grupa Orlen posiada już 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

Łączna moc ponad 9 GW

Po finalizacji umowy z EDP Renewables Polska Orlen będzie posiadał około 900 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach. Do końca 2030 Grupa Orlen planuje dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Będą wśród nich m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W tym czasie Orlen chce też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych. Na zielone inwestycje koncern zamierza przeznaczyć w tym czasie aż 120 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Gryf (o mocy około 25 MW) to chyba PV.

Powrót do PRL znów wszystko państwowe i ograniczenia mocy a prąd sprzedany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA