Bosch wprowadza nowe pompy ciepła

Bosch wprowadza nowe pompy ciepła
Bosch

Dwie nowe wodne pompy ciepła pojawiły się w ofercie Bosch Home Comfort. Urządzenia są przeznaczone zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych.

Bosch Home Comfort, oddział firmy Bosch specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań w zakresie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wprowadza do oferty dwie nowe serie wodnych pomp ciepła: Bosch RL oraz Bosch CL.

Pompa ciepła Bosch CL

To pompa ciepła przeznaczona głównie do projektów komercyjnych. Pasuje i do nowych budynków, i obiektów poddawanych modernizacji. Jednostka dostępna jest zarówno w konfiguracji pionowej, jak i poziomej, co ułatwia zaprojektowanie montażu i umieszczenie pompy w najdogodniejszym miejscu.

REKLAMA

Wymiary jednostki wahają się (w zależności od wybranego modelu) od 483 x 483 x 584 mm do 610 x 838 x 1473 cm dla konfiguracji pionowej i od 483 x 838 x 292 mm do 610 x 1575 x 535 mm dla poziomej, a współczynnik wydajności (COP) wynosi od 4,45 do 4,90 w zależności od konfiguracji jednostki. Modele z serii CL pracują na czynniku chłodniczym R-454B stosowanym w systemach klimatyzacji i pomp ciepła jako zamiennik dla starszych czynników chłodniczych o wyższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Jest mieszaniną HFO i HFC, ma znacznie niższy GWP w porównaniu do np. R-410A.

Z karty katalogowej produktu dowiadujemy się, że seria CL jest wyposażona m.in. w 2-drożne automatyczne zawory otwierane wyłącznie na potrzebę ogrzewania lub chłodzenia, co pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej. Wymienniki ciepła zostały wykonane ze stopu niklowo-miedziowego, który ma być wysoce odporny na korozję i gwarantować długą żywotność urządzenia.

Więcej na temat nowej serii dla zastosowań komercyjnych, szczególnie w obszarze szerokiej konfiguracji jednostki, można dowiedzieć się z oficjalnej karty katalogowej.

REKLAMA

Pompa ciepła Bosch RL

Bosch RL to seria wodnych pomp ciepła przeznaczonych do zastosowań domowych – zarówno do nowych projektów, jak i domów modernizacyjnych. Również ta seria jest dostępna zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym o zakresie wymiarów identycznym jak w przypadku serii CL. Jeżeli chodzi o wartości współczynnika wydajności (COP) to zgodnie z broszurą RL jego zakres waha się w zależności od końcowej konfiguracji urządzenia od 4,45 do 4,7. Wszystkie modele z serii RL pracują również na czynniku chłodniczym R-454B.

Wśród zalet RL Bosch wymienia m.in. łatwość wykonywania prac serwisowych w porównaniu do poprzednich modeli. Jest to możliwe m.in. dzięki ułatwionemu dostępowi do kompresora i innych elementów. Jednostki RL mają być bardzo ciche za sprawą sprężarki zamontowanej na ciężkiej stalowej płycie opierającej się na gumowych podkładach izolacyjnych o wysokiej gęstości i zastosowania dodatkowych gumowych przelotek dodatkowo minimalizujących hałas i wywoływanie wibracji.

Zgodnie z broszurą pompa ciepła Bosch RL jest objęta ograniczoną gwarancją na części w okresie roku, a także ograniczoną gwarancją na sprężarkę przez okres 5 lat.

Więcej informacji na temat urządzeń z serii RL, szczególnie w obszarze zaawansowanej konfiguracji, można odnaleźć tutaj.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.