Dotacja na biogazownię w warmińsko-mazurskim

Dotacja na biogazownię w warmińsko-mazurskim
Ra Boe, wikimedia cc-by-3.0

W ramach RPO dla Warmii i Mazur przyznano dotację na budowę biogazowni rolniczej. Będzie to już kolejna tego typu instalacja w warmińsko-mazurskim.

Beneficjentem dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur jest firma Biopower Korsze, która zamierza wybudować biogazownię w okolicy Bykowa (powiat kętrzyński).

REKLAMA

Dotacja, w sprawie której umowę podpisano w ubiegłym tygodniu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, opiewa na kwotę 4 mln zł, podczas gdy całkowity koszt projektu szacuje się na 10 mln zł.

REKLAMA

Dostawę substartu do biogazowni inwestor zapewnił sobie podpisując umowę z jednym z dużych producentów trzody chlewnej. Dzięki temu do biogazowni będzie dostarczana gnojowica bezpośrednio rurociągiem z jednego z gospodarstw w Bykowie. – Pozwoli to m.in. na rozwiązanie problemu z zagospodarowaniem organicznych odpadów produkcji rolnej w tym regionie. Dodatkowo, w biogazowni w Bykowie, do produkcji energii i ciepła będzie wykorzystywany także wsad z kiszonki kukurydzy. Ten materiał do wytworzenia gazu ma zapewnić jedna z firm, która w bliskim sąsiedztwie lokalizacji inwestycji, posiada 3 tys. ha pól przeznaczonych pod zasiew kukurydzy – informuje WFOŚiGW w Olsztynie.

Budowa biogazowni koło Bykowa ma się zakończyć w październiku 2012 r. Oprócz niej, na terenie województa warmińsko-mazurskiego powstaje też biogazownia w Giżu, a w ubiegłym miesiącu uruchomiono pierwszą w województwie biogazownię, która znajduje się w Boleszynie. Podobnie jak w przypadku biogazowni koło Bykowa – w jej finansowaniu znaczący udział ma unijna dotacja. Czytaj więcej o biogazowni w Boleszynie na Gramwzielone.pl w artykule: Pierwsza biogazownia w warmińsko-mazurskim