Nowa biogazownia w Wielkopolsce

Nowa biogazownia w Wielkopolsce
Grossenhayn, wikimedia cc-by-3.0

Jedna z wielkopolskich spółdzielni mleczarskich uruchomiła biogazownię, w której będzie utylizować swoje produkty uboczne i w ten sposób generować wykorzystywany na własne potrzeby biogaz.

Nowa biogazownia powstała w Chodzieży, a wybudowała ją Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Czarnkowa. – Dotychczas w okresie wzmożonej produkcji mleczarnia produkowała dużo pozostałości po przerobie mleka i duże ilości zwykłych ścieków. Teraz możemy z nich produkować gaz, który wykorzystujemy dla naszych potrzeb – komentuje dla Polskiej Agencji Prasowej Helmut Doliwa, prezes spółdzielni.

REKLAMA

Zakłady mleczarskie Spółdzielni wykorzystują rocznie około 6 tys. m3 gazu. Teraz połowę tego zapotrzebowania pokryje biogazownia w Chodzieży.

REKLAMA

Inwestycja w Chodzieży kosztowała 7,5 mln zł, a 3,2 mln zł z tej kwoty inwestor pokrył z unijnej dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Czytaj na Gramwzielone.pl o możliwości pozyskania dotacji na biogazownie w 2012 roku w artykule:Dotacje na biogazownie rolnicze w 2012 roku