Energia z biogazowni za darmo?

Energia z biogazowni za darmo?
Gerfriedc, wikimedia cc-by-2.0

Dwie instalacje biogazowe w Nożynie (powiat bytowski) chce wybudować prywatny inwestor, który zapewnia, że gospodarstwa domowe zlokalizowane najbliżej planowanej inwestycji mogą liczyć na {więcej}darmową energię.

W Nożynie na terenie po byłym PGR-owskim gospodarstwie rolnym miałyby powstać dwie instalacje bigozowe, każda o mocy 0,99 MW.

REKLAMA

Wydaje się, że kluczowe dla powodzenia projektu może okazać się przekonanie do niego mieszkańców. Wcześniej podobne inwestycje w powiecie bytowskim planowano m.in. w Tuchomiu czy Dąbrówce, ale na drodze do ich realizacji stawali przeciwni im mieszkańcy.

REKLAMA

Inwestor zapewnia, że funkcjonowanie biogazowni nie powinno być uciążliwe dla mieszkańców okolicznych domostw i w celu zapoznania ich z zasadami funkcjonowania biogazowni może zorganizować wyjazdy do Niemiec i Holandii, do miejsc, w których tego rodzaju instalacje funkcjonują. Co więcej, osobom mieszkającym najbliżej biogazowni inwestor obiecuje darmowe źródło energii.

Inwestycja jest jak na razie w początkowej fazie realizacji, a inwestor wystąpił pod koniec stycznia o wydanie decyzji środowiskowej.