Sędziszów: ruszy produkcja biowęgla

Sędziszów: ruszy produkcja biowęgla
Fluid press

W Sędziszowie ruszyła budowa zakładu, w którym z wykorzystaniem polskiej technologii będzie produkowany biowęgiel. Inwestor już przewiduje {więcej}budowę kolejnych tego typu instalacji.

Inwestycję w Sędziszowie realizuje firma Fluid. Produkcja biowęgla, która ma ruszyć 15 września, będzie bazować na przerabianiu biomasy uprawianej na plantacjach roślin energetycznych – przede wszystkim miskanta olbrzymiego.

Moc produkcyjną zakładu w Sędziszowie szacuje się na 2 tony biowęgla na godzinę, a przy produkcji prace znajdzie ponad 20 osób.

REKLAMA
REKLAMA

 Trwa certyfikowanie zastosowania biowęgla jako nawozu, szczególnie użytecznego w rekultywacji terenów po szkodach górniczych. Zakład wytwarzać będzie także zieloną energię cieplną – 0,8 MW na godzinę i tzw. zielony prąd – 0,4 MW na godzinę, które zamierza sprzedawać. Sędziszowski zakład jest pierwszym z szeregu takich samych zakładów, które powstaną w Polsce i na świecie. Trwają przygotowania do dwóch inwestycji w kraju: w Środzie Śląskiej i – prawdopodobnie – w okolicy Przemyśla. Otwarcie tych zakładów planowane jest na 2013 rok. Według dyrektora budowa zakładu „pod klucz” w Polsce kosztuje ok. 20 mln zł. Trwają rozmowy na temat inwestycji w Wietnamie, Indonezji i Malezji. Szeremeta zaznaczył, że w tych zakładach przerabiane będą odpady powstające m.in. podczas produkcji oleju palmowego – informuje Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej o produkcji biowęgla w Sędziszowie na Gramwzielone.pl w artykule: W Sędziszowie będą produkować biowęgiel


red. gramwzielone.pl