TotalEnergies rozbuduje polską biogazownię

TotalEnergies rozbuduje polską biogazownię
Polska Grupa Biogazowa

Rozbudowa biogazowni Dzierżki to kolejny projekt biogazowy realizowany przez Polską Grupę Biogazową, która od zeszłego roku jest częścią francuskiej grupy paliwowo-energetycznej TotalEnergies.

Pierwsze prace nad rozbudową biogazowni rolniczej Dzierżki w pobliżu Białegostoku Polska Grupa Biogazowa (PGB) rozpocznie w październiku br. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 r.

W zakresie rozbudowy biogazowni zaplanowano m.in. budowę zbiornika na masę pofermentacyjną o pojemności 14900 m3 brutto, a także budowę suszarni kubaturowej, która pozwoli na ekologiczne suszenie drewna oraz montaż dodatkowych bardziej efektywnych mieszadeł.

REKLAMA

Rozbudowa biogazowni Dzierżki z zainstalowanymi w tym momencie zespołami kogeneracyjnymi o mocy 1 MW o dodatkową jednostkę kogeneracyjną o mocy 0,5MW pozwoli na zwiększenie produkcji o dodatkowe ok. 4 GWh energii elektrycznej. Do wyprodukowania dodatkowej energii zaplanowano miks substratów opierający się głównie na surowcach pochodzenia roślinnego (prawie 90%).

W komunikacie na temat inwestycji w biogazowni w Dzierżkach PGB podkreśla, że instalacja jest akceptowana przez lokalną społeczność.

– Rozbudowa biogazowni, której działalność bardzo dobrze wpisuje się w charakterystykę naszej typowo rolniczej gminy oceniam bardzo pozytywnie. Zwiększenie mocy i związany z tym wzrost zapotrzebowania na surowiec to większe możliwości utylizacji odpadów, zbyt dla produktów rolnych, a także potencjalne dodatkowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców i zwiększenie wpływy do budżetu gminy. Efektem procesu jest też ekologiczny nawóz zagospodarowywany przez naszych rolników. Dodatkowo biogazownia to ważny element w dywersyfikacji i poszukiwaniu przyjaznych dla środowiska źródeł energii, które realizowane w najwyższych standardach ochrony środowiska będą miały nasze wsparcie – komentuje Mariusz Gołaszewski, wójt gminy Poświętne, w której znajduje się biogazownia.

REKLAMA

Należąca do TotalEnergies Polska Grupa Biogazowa obecnie jest właścicielem i operatorem 18 biogazowni o łącznej mocy 19 MW. Dwie kolejne są w budowie. W odległości około 40-50 km od biogazowni w Dzierżkach położone są 3 kolejne biogazownie należące do Polskiej Grupy Biogazowej: Krypno Wielkie, Krzywa i Stary Kornin.

Polska Grupa Biogazowa podkreśla, że biogazownie znajdujące się takiej odległości od siebie, pozwalają na stworzenie synergii w celu współdzielenia dostawców surowca oraz operatorów biogazowni.

PGB rozpoczęła działalność w 2017 roku i specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce. Obecnie firma zatrudnia ponad 170 osób.

– Jako Polska Grupa Biogazowa z dumą przyczyniamy się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój energetyki biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki surowców organicznych, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po produkcję naturalnego nawozu pofermentacyjnego – biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest także ważnym elementem rozwoju lokalnej gospodarki – komentuje Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny PGB.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o