Nowy blok elektrowni w Ostrołęce ze wsparciem dla OZE?

Nowy blok elektrowni w Ostrołęce ze wsparciem dla OZE?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski z wizytą w Ostrołęce. Fot. Ministerstwo Energii

Współspalanie w nowej elektrowni w Ostrołęce. Zapadają decyzje dotyczące realizacji nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce. Jak wynika z zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, nowy blok ma być dostosowany do możliwości współspalania. Dzięki temu inwestor mógłby skorzystać z systemu wsparcia przewidzianego dla odnawialnych źródeł energii.

Z takich preferencji może skorzystać m.in. Energa, która będzie realizować nowy blok węglowy o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce.

Jak zapowiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski, który odwiedził Ostrołękę, budowa nowego bloku może się rozpocząć, po przeprowadzeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy, za ok. 1,5 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Według Ministerstwa Energii inwestycja ma kosztować nie mniej niż 5,5 mld zł, z czego połowa kosztów zostanie poniesiona przez inwestora spoza Energi – na razie nie wiadomo jakiego.  

Rentowność tej inwestycji może poprawić objęcie jej systemem wsparcia dla odnawialnych źródeł energii wpisanym do ustawy o OZE.

Nowa wersja ustawy o OZE, która weszła w życie w ostatni piątek, ma faworyzować technologie produkujące energię – jak to określa Ministerstwo Energii – w sposób stabilny. To daje szansę na preferencje w systemie wsparcia dla technologii współspalania.

gramwzielone.pl