Powstanie kolejna biogazownia na Lubelszczyźnie

Powstanie kolejna biogazownia na Lubelszczyźnie
Ra Boe, wikimedia cc-by-3.0

W znajdującym się w województwie lubelskim Kraśniku powstanie biogazownia. Wybuduje ją {więcej}Wikana Bioenergia. 

Inwestor jest obecnie na etapie zabezpieczania gruntów pod budowę instalacji biogazowej. W sumie tereny pod biogazownię wraz z infrastrukturą mają zająć 2,5-3 ha. Podstawowym substratem wykorzystywanym w biogazowni będzie sieczka kukurydziana. Utrzymanie pełnej mocy produkcyjnej będzie wymagało zabezpieczenia upraw z powierzchni około 350-400 ha. 

REKLAMA

Jak informuje na łamach portalu Kraśnik24.pl Sylwia Szymańska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Wikana, proces budowy biogazowni – od momentu zlokalizowania gruntu aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie – trwa około 20 miesięcy. Dodatkowo, po zakończeniu prac budowlanych, 2-3 miesiące zajmie rozruch technologiczny. 

REKLAMA

W październiku ubiegłego roku Wikana Bioenergia uruchomiła w Piaskach jedną z pierwszych biogazowni w woj. lubelskim. Jej budowa kosztowała 15 mln zł. Do 2015 roku Wikana Bioenergia chce wydać na budowę biogazowni 180 mln zł, a moce wszystkich projektów biogazowych realizowanych przez firmę z Lublina mają wynosić po 1 MW. 
gr