Unia sfinansuje rozwój sektora biogazowni na Podbeskidziu

Unia sfinansuje rozwój sektora biogazowni na Podbeskidziu
foto: BIOGAS-HOCHREITER, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Podbeskidzie ma szansę na pozysyskanie funduszy z programu SEBE – zrównoważony i innowacyjny europejski sektor biogazu. 

W ramach projektu SEBE – Sustainable and Innovative European Biogas Environment projekty z zakresu budowy biogazowni będą realizowane oprócz Polski, także na terenie Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Włoch, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

REKLAMA

Celem programu SEBE, który zostanie oficjalnie zainaugurowany z początkiem przyszłego roku, ma być znalezienie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wykorzystania biogazu i ich praktyczne zastosowanie. 

REKLAMA

Po stronie polskiej w unijny projekt zaangażował się Główny Instytut Górnictwa, w którym powstać ma m.in. krajowe centrum kompetencji i wiedzy upowszechniające wiedzę w zakresie wykorzystania biogazu, a także Agencja Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej, która przeprowadzi szkolenia w gminach regionu mające na celu popularyzację tematyki biogazu. 

Dzięki projektowi bielskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w ramach programu SEBE wiedzę w temacie biogazowni zdobędą samorządowcy z Bestwiny, Buczkowic, Jasienicy, Jaworza, Szczyrku, Czechowice-Dziedzic, Porąbki, Wilamowic, Wilkowic i Kóz. W gminach przeprowadzona zostanie analiza możliwości wykorzystania biogazu, której celem będzie opracowanie raportu wskazującego możliwości budowy biogazowni na ich terenie. 
gr