Platforma handlu biomasą na TGE jeszcze w tym roku

Platforma handlu biomasą na TGE jeszcze w tym roku
Handel biomasą na TGE ma ruszyć jeszcze w tym roku. Foto: Thomas Ott, flickr cc-by-2.0

 Nie będzie to giełda towarowa w pełnym wymiarze, ale rzetelność obrotu będzie przez nas gwarantowana – zapewnia {więcej}prezes TGE Grzegorz Onichimowski. Spółka coraz poważniej rozważa również rozpoczęcie na giełdzie handlu węglem.

Praca nad uruchomieniem platformy, na której by można handlować biomasą, trwają w TGE od dłuższego czasu. – Będzie to platforma obrotu, której rzetelność może być gwarantowana przez Giełdę jako właściciela takiego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mogli coś takiego zaproponować – zapowiada Grzegorz Onichimowski.

REKLAMA

Jak zaznacza prezes TGE, nowy rynek nie będzie giełdą towarową w pełnym wymiarze. Warunkuje to specyfika biomasy, coraz częściej wykorzystywanego w energetyce surowca.  – Ze względu na lokalność tego produktu, czyli na to, że w cenie najważniejsze jest nie to, ile kosztuje sama biomasa, ale to, z jak daleka trzeba ją przywieźć, nie uda się zorganizować tego jako giełdy pełnowymiarowej  – tłumaczy Grzegorz Onichimowski. – Ale w wymiarze platformy obrotu to jest do zrobienia. Możliwe, że w najbliższym czasie na TGE powstanie również rynek obrotu paliwami stałymi. 

REKLAMA

 – To jest opcja bardzo poważnie przez nas rozważana. Jeszcze 2-3 lata temu np. o giełdzie węgla wszyscy mówili z dużym sceptycyzmem. Teraz, kiedy jest dużo ofert na rynku, również z importu, to się staje realne – informuje Onichimowski. Oprócz platform do handlu biomasą i węglem na TGE pojawi się również giełda gazu. To element konieczny do uwolnienia cen tego surowca z początkiem 2013 roku dla odbiorców przemysłowych. Urząd Regulacji Energetyki chce, by już w III kwartale br. na giełdzie przeprowadzono pierwsze transakcje. W ten sposób ma być sprzedawane co najmniej 70 proc. gazu, wprowadzanego do sieci przez dużych uczestników rynku.
newseria.pl