Samorządy dostaną dodatkowe środki na promocję wymiany kopciuchów

Samorządy dostaną dodatkowe środki na promocję wymiany kopciuchów
DDP/unsplash

625 samorządów, które najlepiej motywowały mieszkańców do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, otrzyma dodatkowo 16 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFPŚiGW) poinformował o wynikach pierwszego rocznego rankingu gmin w programie Czyste Powietrze. Które gminy znalazły się najwyżej w rankingu?

W programie Czyste Powietrze do tej pory wzięło udział 83 proc. samorządów gminnych. W 2021 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyjął w ramach zachęty dla gmin, że jednostki, które najlepiej zmotywują mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów – poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych – otrzymają dodatkowe środki.

Motywacja dla gmin

REKLAMA

W ten sposób NFOŚiGW chce wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy.

–  Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. 

16 milionów dla aktywnych

NFOŚiGW ogłosił, że pomiędzy 625 samorządów zostanie rozdysponowanych 16 mln zł.  Najaktywniejsze w rankingu gminy – na pierwszych 20 miejscach znalazły się gminy z województwa śląskiego – zyskają dodatkowe środki na pokrycie swoich kosztów związanych z walką o poprawę jakości powietrza i wsparciem dla mieszkańców w programie Czyste Powietrze.

REKLAMA

Źródło: NFOŚiGW

Kwota dodatkowego finansowania wyniesie 25,6 tys. zł na każdą z 625 gmin o najwyższej wartości wskaźnika (zgodnie z wyliczeniem: 16 000 000 : 625 = 25 600).

Wypłata środków poszczególnym gminom będzie następowała w formie refundacji po przedłożeniu przez gminę dokumentów rozliczeniowych.

Minister apeluje

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podkreśla: Wiele wyzwań jeszcze przed nami, ale jestem przekonana, że wspólnie skutecznie poradzimy sobie w walce o czystsze powietrze, mniejsze straty energii potrzebnej do ogrzewania naszych domów, a w rezultacie zdrowszą i bardziej komfortową codzienność. Jednocześnie zachęcam wszystkich tych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy dotychczas omijali nasz program, do włączenia się i wsparcia mieszkańców swoich gmin w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych. 

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.