Fraunhofer sprawdził efektywność kolektora słonecznego za 25 euro

Fraunhofer sprawdził efektywność kolektora słonecznego za 25 euro
Foto. Fraunhofer ISE

Niemiecki renomowany instytut Fraunhofer ISE, który specjalizuje się w badaniach z zakresu energetyki słonecznej, sprawdził w ramach projektu ExKnoll możliwość wykorzystania kolektorów słonecznych wykonanych z tworzywa sztucznego.

Fraunhofer testował kolektor słoneczny w rozmiarach 160 x 80 cm, wykonany z polipropylenu (symbol PP) i posiadający na tylnej ścianie warstwę izolującą, chroniącą przed nadmiernymi stratami ciepła. Sam kolektor może nagrzać się do temperatury 100 stopni C.

Zaletą kolektora słonecznego z polipropylenu może być jego niska cena. Koszt produkcji takiego kolektora Fraunhofer IE oszacował na 25 euro. Wyprodukowanie podobnego kolektora z zastosowaniem dodatkowo innego tworzywa sztucznego – polisiarczku fenylenu (PPS), który pozwoliłby na zwiększenie maksymalnej temperatury kolektora do 250 st. C – kosztowałoby według niemieckiego instytutu około 45 euro.

REKLAMA

Magazyn „Sun&Wind Energy” informuje, że mimo atrakcyjnej na pierwszy rzut oka ceny, efektywność kosztowa całego systemu nie jest już tak znacząca. Fraunhofer obliczył, bazując na typowej strukturze kosztów kolektorów słonecznych, że kolektory wykonane z PP mogłyby trafić na rynek w cenie poniżej 100 €/m2, a kolektory wykonane z zastosowaniem PPS mogłyby kosztować około 170 €/m2.

REKLAMA

Tymczasem przeciętne ceny typowych płaskich kolektorów słonecznych w Europie wynoszą około 230 €/m2.

Efektywność kosztowa kolektora z tworzywa sztucznego maleje ponadto w porównaniu do tradycyjnych kolektorów, gdy weźmiemy pod uwagę możliwe uzyski energii. Fraunhofer oszacował, że uzysk energii z kolektora wykonanego z PP może być o 20% niższy niż w przypadku tradycyjnego kolektora płaskiego.

Jeśli uwzględnimy niższą sprawność i niemal identyczne koszty instalacji i dystrybucji, oszczędności w porównaniu do systemów stosowanych powszechnie w Europie, maleją do 8-16% – informuje „Sun&Wind Energy”.

Celem projektu ExKnoll, który realizował Fraunhofer ISE w ramach programu IEA SHC Task 39 Polymeric Materials for Solar Thermal Applications, było sprawdzenie możliwości zastosowania kolektorów słonecznych wykonanych z tworzyw sztucznych. Kolejne projekty w ramach programu IEA SHC zaplanowano na ten rok, a ich celem będzie sprawdzenie możliwości redukcji kosztów w systemach solarnych.

gramwzielone.pl