„PB”: małe zainteresowanie domami energooszczędnymi

„PB”: małe zainteresowanie domami energooszczędnymi
EnergieAgentur.NRW, flickr cc

Według badań, na które powołuje się Puls Biznesu, Polacy nie interesują się budową domów energooszczędnych – mimo, że w naszym kraju dostępne są dopłaty do tego rodzaju inwestycji.

„PB” powołuje się na badania prowadzone w ramach finansowanego ze środków unijnych w ramach programu Inteligentna Energia – Europa projektu RenoValue, którego celem jest ocena znajomości zagadnień z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w kilku krajach Wspólnoty i który wskazuje na niski poziom wiedzy w tym temacie wśród Polaków. 

Projekt RenoValue ma na celu przygotowanie zestawu narzędzi szkoleniowych dla działających na rynku rzeczoznawców majątkowych dotyczący sposobu uwzględnienia zagadnień związanych z efektywnością energetyczną oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przy wycenie nieruchomości oraz doradztwie.

REKLAMA

Jak wynika z badań prowadzonych w ramach projektu RenoValue, najniższą w Europie wiedzę w temacie budownictwa energooszczędnego mają Włosi, Belgowie i Polacy.

REKLAMA

Puls Biznesu przypomina, że do końca 2018 r. wszystkie nowe, należące do sektora publicznego budynki w Unii Europejskiej będą musiały spełniać kryterium niemal zerowego zużycia energii, a dwa lata później ten warunek obejmie wszystkie nowe budynki.

W naszym kraju barierą w dojściu do tego celu może okazać się jednak niska świadomość dotycząca zasad i korzyści z budownictwa energooszczędnego. Temat ten nie cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem nawet pomimo dostępnego na ten cel dofinansowania.

„PB” podaje przykład realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do budowy i zakupu domów oraz mieszkań energooszczędnych, którego budżet w latach 2013-2018 sięga 300 mln zł, ale z którego sfinansowano póki co tylko 91 projektów o łącznej wartości 3 mln zł.

Zgodnie z danymi Krajowej Agencji Poszanowania Energii koszty budowy i utrzymania domu energooszczędnego w okresie 20 lat są niższe o 37% w porównaniu do standardowego domu. 

gramwzielone.pl