Etykieta energetyczna dla starszych urządzeń grzewczych

Etykieta energetyczna dla starszych urządzeń grzewczych
Fot. PORT PC / www.bmwi.de

W tym miesiącu niemiecki rząd zaproponował projekt ustawy dotyczącej „Krajowej etykiety efektywności dla starszych systemów ogrzewania”. Zgodnie z projektem ustawy rozwiązanie to miałoby obowiązywać już od stycznia 2016 roku. Będzie obejmowało wszystkie urządzenia grzewcze starsze niż 15 lat. Dotyczy to prawie 13 mln urządzeń grzewczych w Niemczech głównie kotłów gazowych i olejowych – pisze PORT PC. 

Klasy energetyczne byłyby w pełni zgodne z europejskim rozporządzeniami o etykietach energetycznych dla kotłów gazowych, olejowych, kotłów na paliwa stałe i urządzeń elektrycznych. Szacuje się, że ponad 70% urządzeń grzewczych odpowiada klasom C, D, E (żółte i czerwone kolory na etykiecie).

„Etykieta efektywności dla starszych urządzeń grzewczych” ma na celu zapewnienie konsumentom bezpłatnych informacji na temat stanu efektywności kotłów i innych urządzeń grzewczych. Ponadto, konsumenci będą mogli uzyskać darmowe konsultacje dotyczące zastosowania odnawialnych źródeł energii, jak i finansowania ze środków programów KfW i BAFA. Szacuje się że to działanie zwiększy ilość wymian o co najmniej 20%.

REKLAMA

Wprowadzenie „etykiety efektywności starszych systemów ogrzewania” jest częścią niemieckiego Krajowego Planu Działań na rzecz racjonalizacji zużycia energii.

Wystawianiem etykiet dla funkcjonujących w obiektach urządzeń grzewczych mieliby się zajmować kominiarze.

REKLAMA

Projekt etykiety dla urządzeń grzewczych obowiązującej do 25 września 2019 [źródło: www.bmwi.de]

W Polsce jak dotąd nie podejmuje się działań informujących o poziomie efektywności energetycznej starszych urządzeń grzewczych.

Zdaniem PORT PC pomysł ten jest warty rozważenia również w Polsce, gdzie ponad 90% starszych urządzeń grzewczych miałoby klasy energetyczne C, D, E, F. W odniesieniu do urządzeń nowych już 26 września wprowadzony zostanie obowiązek etykietowania gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych. Ich klasyfikacja pozwoli na świadomy wybór rozwiązań najbardziej efektywnych energetycznie. Najpóźniej do 1 stycznia 2020r. mają zostać wprowadzone klasy energetyczne dla miejscowych podgrzewaczy pomieszczeń (np. kominki), oraz dla kotłów stałopalnych.

Jak po wprowadzeniu etykiet zmieni się rynek urządzeń grzewczych w Polsce? Które z nich zyskają na znaczeniu? Czy urządzenia niskoefektywne zostaną wycofane ze sprzedaży? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielą eksperci branży grzewczej podczas IV Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „Pompy ciepła – efektywność z klasą”.

Konferencja odbędzie się podczas V Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.renexpo-warsaw.com w zakładce konferencje.

PORT PC