Plastikowy kolektor słoneczny z certyfikatem Solar Keymark

Plastikowy kolektor słoneczny z certyfikatem Solar Keymark
Plastikowy kolektor słoneczny Sunlumo. Fot. Sunlumo

Powszechnie stosowany w Europie certyfikat jakości kolektorów słonecznych Solar Keymark przyznano po raz pierwszy producentowi kolektora wykonanego w całości z plastiku.

Austriacka branża kolektorów słonecznych potwierdza swoją dominującą pozycję na globalnym rynku energetyki słonecznej termalnej. Austriacki producent Sunlumo otrzymał certyfikat Solar Keymark za kolektor słoneczny o nazwie One World Solar Collector, który jest w 100-procentach wykonany z plastiku. To pierwszy taki przypadek w historii certyfikacji Solar Keymark, którą realizuje kilka ośrodków badawczych w Europie.

Ten certyfikat oznacza pewną jakość i bezpieczeństwo. Aby uzyskać certyfikat Solar Keymark, kolektor musiał przejść pełny test precyzowany przez normę EN12975 oraz sprostać testom jakości procesu produkcji – informuje Robert Buchinger, CEO austriackiej firmy, która powstała w 2009 r., a jej celem od początku było opracowanie plastikowego kolektora słonecznego.

REKLAMA

Kolektor wykonany z polimerów charakteryzuje – w porównaniu do tradycyjnych kolektorów słonecznych – mała waga. Podczas gdy waga standardowych kolektorów wynosi około 15-20 kg/m2, waga kolektora One World Solar Collector to zaledwie 8,1 kg/m2.

Sunlumo zapewnia ponadto, że jego wykonane z plastiku kolektory dzięki niższym kosztom produkcji mogą być o 50% tańsze niż tradycyjne kolektory słoneczne.

REKLAMA

Austriacka firma Sunlumo oferuje sprzedaż licencji na produkcję innowacyjnego kolektora oraz dostarczenie linii produkcyjnych pod klucz, w wariantach z różnym stopniem automatyzacji i z potencjałem produkcyjnym na poziomie od 100 do 350 MWth. 

Więcej o kolektorach słonecznych wykonanych z tworzyw sztucznych w artykule: Fraunhofer sprawdził efektywność kolektora słonecznego za 25 euro

Prezentacja Sunlumo:

gramwzielone.pl