Zachodnio-pomorskie dostanie 12,5 mln zł na wymianę kopciuchów

Zachodnio-pomorskie dostanie 12,5 mln zł na wymianę kopciuchów
fot. WikimediaImages/Pixabay

Środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Szczecinie trafią do 13 zachodniopomorskich samorządów. Dofinansowanie na wymianę nieekologicznych pieców udzielone będzie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie.

Gminy w województwie zachodnio-pomorskim otrzymają z WFOŚiGW łącznie 12,5 mln zł dofinansowania. Umowę z przedstawicielami samorządów podpisał Marek Subocz, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Wsparcie finansowe trafi do gmin: Bobolice (1,24 mln zł), Człopa (465 tys. zł), Połczyn-Zdrój (162,2 tys. zł), Drawsko Pomorskie (3,62 mln zł), Karlino (262,5 tys. zł), Postomino (305 tys. zł), Czaplinek (1,16 mln zł), Biały Bór (15 tys. zł), Grzmiąca (160 tys. zł). Dotacje otrzymają także miasta: Sławno (490 tys. zł), Szczecinek (3,472 mln zł), Wałcz (925 tys. zł) i Białogard (232,5 tys. zł).

REKLAMA

Pomoc finansowa pozwoli na wymianę łącznie 514 pieców na ekologiczne źródła ciepła.

Samorządy pełnią kluczową rolę w programie Ciepłe Mieszkanie, gdyż one najlepiej znają lokalne potrzeby i to do nich mieszkańcy będą aplikować o wsparcie na wymianę źródeł ciepła. To rozwiązanie, które pozwala uzyskać dofinansowanie do wymiany pieców i poprawy efektywności energetycznej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych – mówi Marek Subocz.

Jak dodaje prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, dofinansowanie w formie dotacji może wynieść 37,5 tys. zł. Budżet programu Ciepłe Mieszkanie w skali kraju to 1,4 mld zł.

Poziomy wsparcia

Celem WFOŚiGW w Szczecinie – w ramach programu realizowanego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. kopciuchów) i poprawa efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

REKLAMA

Wysokość dotacji na mieszkanie wynosi od 15 do 37,5 tys. zł. Zależy to od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny. W pierwszym poziomie dofinansowania – przy rocznych dochodach do 120 tys. zł – wsparcie wynosi 30 proc., maksymalnie 15 tys. zł na mieszkanie.

Poziom podwyższony dotyczy mieszkańców o dochodach na osobę nieprzekraczających 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Mogą oni otrzymać dofinansowanie do 60 proc. kosztów, maksymalnie 25 tys. zł.

O największą pomoc mogą się starać mieszkańcy, których dochody to 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Dla nich dofinansowanie wynosi do 37,5 tys. zł na mieszkanie – 90 proc. kosztów.

Jakie wydatki się kwalifikują?

Program Ciepłe Mieszkanie umożliwia uzyskanie wsparcie na montaż: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze albo podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Środki można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Ponadto z dotacji można sfinansować koszt przygotowania projektu inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.