Idą upały. Jak przygotować dom na problemy z energią?

Idą upały. Jak przygotować dom na problemy z energią?
Jacek Parys, Dyrektor Sprzedaży w pionie IT Business, Schneider Electric

Najbliższe dni będą dla mieszkańców Polski trudne nie tylko ze względu na upały, które pojawią się w całym kraju, ale także ze względu na możliwe problemy z dostępem do prądu, które mogą być szczególnie uciążliwe dla dużych przedsiębiorstw. Można i trzeba się przed tym zabezpieczyć komentuje Jacek Parys z firmy Schneider Electric, która specjalizuje się m.in. w systemach i zarządzaniu energią, rozwiązaniach zasilania gwarantowanego oraz data center.

Wczoraj, 23 czerwca 2016 roku, ceny energii na giełdzie zbliżyły się do tych z 11 sierpnia 2015 roku, kiedy ograniczono dostawy energii dużym przedsiębiorstwom, w wyniku czego wiele firm musiało ograniczyć produkcję lub zamykać biurowce. Sytuacja ta może się powtórzyć także w tym roku i dotknąć zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców. Fala upałów, która już nadeszła nad Polskę, utrzyma się minimum kilka dni. Temperatury będą przekraczać nawet 35 stopni. A to dopiero początek wakacji.

Energia elektryczna jest dziś niezbędna niemal w każdej dziedzinie życia. Posiadamy coraz więcej urządzeń elektronicznych i potrzebujemy coraz więcej energii na ich obsługę. Wysokie temperatury im nie sprzyjają. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby z powodu upałów miasto było regularnie odcinane od dostaw energii, a wszystkie sprzęty codziennego użytku odmówiły nam posłuszeństwa? Czy czekają nas zamknięte biurowce, opustoszałe miasta i nocny tryb życia? Na szczęście to tylko szalony scenariusz, jako że najnowsze rozwiązania technologiczne pozwolą przystosować naszą infrastrukturę do regularnych upałów. Już teraz powstaje coraz więcej budynków, które inteligentnie zarządzają energią i koniec końców pozwolą zużywać ją efektywniej i w mniejszej ilości – mówi Jacek Parys, Dyrektor Sprzedaży w pionie IT Business, Schneider Electric. – W tej chwili możemy zminimalizować nieprzyjemne skutki niespodziewanych awarii prądu w naszych domach i firmach, korzystając z rozwiązań zasilania gwarantowanego. Urządzenia UPS, czyli tzw. zasilacze bezprzerwowe, w razie awarii prądu podtrzymają prąd w podpiętych urządzeniach, niezależnie czy są to komputery, rolety elektryczne, bramy wjazdowe, systemy monitoringu czy szeroko rozumiany sprzęt RTV i AGD.

REKLAMA
REKLAMA

Niebezpieczne burze

Upały to również możliwość występowania krótkotrwałych, ale intensywnych burz, które niosą ze sobą silne wyładowania elektryczne czy porywy wiatru. W tym czasie warto zabezpieczyć swój sprzęt gospodarstwa domowego przed ewentualnymi wyładowaniami, przepięciami czy brakiem zasilania. Urządzenia UPS oraz listwy przeciwprzepięciowe pozwalają zabezpieczyć domowy sprzęt przed przykrymi skutkami, które może wywołać uderzenie pioruna – takimi jak uszkodzenie lub wręcz spalenie urządzenia. Zaopatrując się w takie produkty, nie tylko zaoszczędzimy na ewentualnych kosztach wymiany urządzeń, ale również zabezpieczymy dom przed możliwością wystąpienia np. pożarów, które może wywołać spięcie w gniazdkach.

Schneider Electric