Pierwsze takie osiedle w kraju. Panele PV i stacje ładowania elektryków

Pierwsze takie osiedle w kraju. Panele PV i stacje ładowania elektryków
Fot. Szanowany Dom

Nad położonym w woj. lubuskim Jeziorem Sławskim powstanie osiedle, które będzie zasilane energią z zamontowanych na dachach domów instalacji fotowoltaicznych, z których część energii będzie gromadzona w domowych magazynach energii. Przy każdym z domów stanie stacja ładowania samochodu elektrycznego.

W skład osiedla, które powstanie nad Jeziorem Sławskim, wejdą 23 domy jednorodzinne, 30 domów dwulokalowych, a także 38 mieszkań i kilka lokali usługowych. Na wszystkich obiektach zostaną zainstalowane systemy fotowoltaiczne.

Inwestor doprowadził już do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i posiada projekt osiedla.

REKLAMA

Zamontowane na dachach domów moduły fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych i stacji ładowania EV, ale również zapewnią energię do zastosowanych w domach systemów ogrzewania podczerwienią, co – jak podkreśla inwestor – będzie skutkować czystym powietrzem i brakiem smogu.

Chcemy, aby energii, która będzie pochodziła ze słońca, wystarczyło na wszystkie sprzęty elektryczne i na doładowanie samochodów elektrycznych. To osiedle przyszłości, które za dekadę będzie osiedlem standardowym – zapewnia Sławomir Czech, przedstawiciel dewelopera – spółki Szanowany Dom.

REKLAMA

Według inwestora, zastosowanie alternatywnych sposobów wykorzystania energii produkowanej z fotowoltaiki, w połączeniu z aktualnymi warunkami rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci latem i możliwości odbioru jej w sezonie zimowym w ramach systemu opustów, ma sprawić, że koszty ogrzewania będą bliskie zera.

Łączna moc dachowych instalacji fotowoltaicznych ma sięgnąć aż 1 MW. Deweloper zapewnia, że skala inwestycji umożliwia pozyskanie komponentów instalacji w dużo atrakcyjniejszych cenach. Stąd ich wykorzystanie nie powinno przełożyć się na wyższe ceny oferowanych domów.

Klienci, którzy zdecydują się na zakup domu, uzyskają możliwość zakupu auta hybrydowego na preferencyjnych warunkach. Ponadto w pierwszym roku będą mogli korzystać bezpłatnie z hybrydowej Toyoty Yaris.

Szanowany Dom przy współpracy z firmą T&T Proenergy uruchomił już zresztą w centrum Sławy, sfinansowaną ze środków własnych, stację ładowania samochodów elektrycznych, złożoną z dwóch ładowarek każda o mocy 22 kW, która będzie udostępniana bezpłatnie mieszkańcom jak i odwiedzającym Sławę turystom.

Za realizację osiedla odpowiada spółka Szanowany Dom. Inwestorem strategicznym jest wrocławska firma Tempo S.A.

red. gramwzielone.pl