NFOŚiGW wesprze budowę energooszczędnych domów z drewna

NFOŚiGW wesprze budowę energooszczędnych domów z drewna
Fot. Ministerstwo Środowiska

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaangażuje się w realizację opracowanego przez Lasy Państwowe programu budowy energooszczędnych domów drewnianych. W program ma się zaangażować również BOŚ Bank.

NFOŚiGW poinformował, że prowadzi prace nad przygotowaniem instrumentów wspierających budowę energooszczędnych domów drewnianych, w ramach projektu, za którym stoją Lasy Państwowe.

Fundusz zaznacza, że „promowanie i wspieranie energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego istotnie przyczynia się do realizacji jego celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej”.

REKLAMA

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski zaznaczył, że Fundusz chce wspierać przedsięwzięcia zlokalizowane w słabiej rozwiniętych regionach kraju, mając na uwadze, że przeznaczone na ten cel środki, obok walorów ekologicznych, odgrywają ważną rolę w procesie społecznego i gospodarczego rozwoju.

REKLAMA

W program budowy energooszczędnych domów z drewna ma włączyć się również BOŚ Bank, który zapewnił, że atutem jego oferty będzie „kompleksowy system rozliczania atrakcyjnych transz kredytu na podstawie faktur oraz znaczące ograniczenie inspekcji potwierdzającej stan zaawansowania inwestycji, dogodny system spłat rat oraz długi okres kredytowania”.

Domy budowane w budownictwie szkieletowym są nie tylko tańsze od domów murowanych, ale można je wznosić znacznie szybciej niż murowane, wykorzystując przy tym także energooszczędne, ekologiczne rozwiązania – ocenił wiceprezes BOŚ Dariusz Grylak. 

Lasy Państwowe informują, że już w tym roku rozpoczęły proces inwestycyjny i wybudowały ponad 50 budynków w technologii drewnianej, określiły także standard techniczny, jaki powinny spełniać tego typu obiekty, a także przeszkoliły ponad 300 swoich pracowników z zakresu procesu inwestycyjnego wykorzystującego drewno jako surowiec budowlany.

Lasy Państwowe zapowiadają inwestycje w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach, w ramach projektu o nazwie „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. Mieszkania będą wynajmowane na wolnym rynku.

red. gramwzielone.pl