Śledź on-line efekty pracy pompy ciepła

Śledź on-line efekty pracy pompy ciepła
źródło: pompacieplanazywo.pl

{więcej}Prezentujemy stronę umożliwiającą dostęp do bieżących wyników pracy pompy ciepła zainstalowanej w domu jednego z naszych czytelników zlokalizowanym koło Gorzowa Wielkopolskiego.

Na stronie pompacieplanazywo.pl znajdziemy m.in. informacje o kosztach ogrzewania poniesionych od momentu uruchomienia systemu, a także koszty dzienne wraz z ilością zużytej energii elektrycznej. 

Dolnym źródłem w badanej pompie ciepła jest kolektor pionowy wraz z rozdzielaczem dwusekcyjnym. Każda z pętli ma po 220 mb rury, co daje 99 bm rury typu U w ziemi, a także 11 na dojście do budynku. Kolektory są wykonane z polietylenu PE100 o średnicy 32mm. Wykonane zostały dwa odwierty w odległości ok 8-9 metrów od siebie. Projekt odwiertów zrealizowano z uwzględnieniem kierunku przepływu wód gruntowych, co jest istotne dla prawidłowej pracy dolnego źrodła, a także na podstawie wyliczeń uzysku energetyczny energii z każdej pętli – z uwzględnieniem przekroju geologicznego guntu. W odwiercie jest ok 330 litórw roztworu glikolu etylenowego z temperaturą krzepnięcia min. 15 stopni. Na odcinku poziomym rury kolektora zostały zaizolowane.

REKLAMA
REKLAMA

W przypadku instalacji wykonanej pzez naszego czytelnika uzysk energii z dolnego źródła (DŹ) przekracza o ok. 15-20% zapotrzebowanie pompy. Jak informuje autor projektu pompacieplanazywo.pl, przewymiarowanie dolnego źródła ma znaczenie dla prawidłowej i ekonomicznej pracy całej instalacji. 

Odbiornikiem energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła jest górne źródło – w tym wypadku jest nim ogrzewanie podłogowe, na które składa się 15 pętli rury PEX 16mm podłączonych do 3 roździelaczy, ilość zużytej rury to około 1400 mb, co daje pojemność wodną całego systemu na poziomie około 170 litrów w pętlach oraz około 40 litrów w pionach.

Jak informuje pomysłodawca projektu, pompa niemal zawsze pracuje pomiedzy godzinami 14 do 16, a także pomiędzy godz. 22 do 6 – tak aby korzystała z II taryfy. W pozostałych godzinach ruszy wtedy, gdy różnica temperatur pomiedzy opcjami zasilanie Cel a zasilanie jest większa niż 2 st. C, i w drugą stronę tak samo. Gdy pompa jest włączona, działa tak długo aż temperatura zasilania będzie większa od temperatury docelowej o 2 st C.

Podgląd na bieżącą pracę pompy ciepła jest dostępny pod poniższym linkiem:
http://pompacieplanazywo.pl/animacja.php
gramwzielone.pl