Prezydent odwiedził fabrykę czołowego polskiego producenta kolektorów słonecznych

Prezydent odwiedził fabrykę czołowego polskiego producenta kolektorów słonecznych
Prezes WATT Sebastian Paszek oraz prezydent Bronisław Komorowski. Foto: WATT

{więcej}Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski odwiedził firmę Watt. Na spotkaniu z prezesem Sebastianem Paszkiem prezydent rozmawiał m.in. o sytuacji na polskim rynku kolektorów słonecznych, rządowych dopłatach i inwestycjach z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Prezydent Bronisław Komorowski wczoraj był na Śląsku. Uczestniczył w III Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To na nim podkreślał, że firma Watt to wzór do naśladowania. Popołudniu odwiedził jej siedzibę. – Pan prezydent zobaczył m.in. naszą automatyczną linię produkcyjną kolektorów słonecznych – mówi Sebastian Paszek, prezes Watt – firmy, która jest liderem na polskim rynku kolektorów. – To jedyna w Polsce, całkowicie zautomatyzowana produkcja tych urządzeń.

Wcześniej jednak, po wejściu do budynku, podpisał się na jednej ze ścian. Tuż obok logo WATT widnieje teraz napis „Dziękuję i podziwiam. Bronisław Komorowski”. – Nie planowaliśmy tego, to była spontaniczna propozycja jednego z gości – mówi prezes. – Docenienie naszej pracy przez prezydenta Komorowskiego to dla mnie i całej firmy duże wyróżnienie.

REKLAMA
REKLAMA

Po zobaczeniu hali produkcyjnej rozpoczęło się spotkanie z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Prezydent był żywo zainteresowany m.in. sytuacją na rynku odnawialnych źródeł energii oraz dotacjami, jakie można otrzymać na ekologiczną energię.

– Rozmawialiśmy również o zmianach ich przyznawania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, które będą obowiązywać od 1. października  – mówi Sebastian Paszek. – Prezydent był zaskoczony wcześniejszymi wytycznymi, czyli ustalaniem wysokości dopłaty od całkowitej powierzchni kolektora i wyraził aprobatę dla wprowadzonych zmian przez fundusz.

Prezydent pytał również o sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ich opłacalność i rentowność. Rozmawiano o możliwościach szerszej współpracy z gminami, które obecnie są jednym z głównych beneficjentów projektów. Na spotkaniu nie zabrakło także prywatnych akcentów i żartów. – Kolektory słoneczne na dachu pałacu prezydenckiego? Czemu nie, choć konserwator zabytków by nam tego nie darował – mówił żartem prezydent, który po raz pierwszy odwiedził Watt.

Wcześniej, w 2011 roku, firma była laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Zielona technologia”, a na początku czerwca bieżącego roku, Sebastian Paszek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości i promowanie polskiej myśli technicznej.
notatka prasowa