Uchwała antysmogowa. Kraków wprowadzi zakaz paleniem węglem

Uchwała antysmogowa. Kraków wprowadzi zakaz paleniem węglem
Arcadiuš, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zarząd województwa małopolskiego ma do 10 października przygotować projekt uchwały antysmogowej, która ma na celu wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie. 

W okresie zimowym dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu w Krakowie jest przekraczane notorycznie i zagraża zdrowiu jego mieszkańców. Sytuacja ta jest spowodowana tzw. niską emisją generowaną w piecach węglowych. Niska emisja to nie tylko problem Krakowa, ale także większości polskich miast. Szacuje się, że 70% zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z tzw. niskiej emisji.

Niemniej jednak, pierwsze przepisy, w postaci uchwały antysmogowej, mające na celu walkę z niską emisją mogą zostać przyjęte właśnie w Krakowie. Chodzi o zakaz palenia w piecach węglowych – podobny, do zakazów które wprowadziły już władze wielu europejskich miast, w tym Londynu, w którym obowiązuje on od lat 50. ubiegłego wieku. 

REKLAMA
REKLAMA

Projekt uchwały zakazującej palenia w piecach węglowych na terenie Krakowa ma być gotowy do 10 października, po czym rozpoczną się trwające 30 dni konsultacje społeczne. Uchwała powinna zostać przyjęta w listopadzie. Jej wstępne założenia wywołują jednak kontrowersje, które z pewnością zostaną podkreślone podczas etapu konsutlacji. 

Chodzi m.in. o to, że zgodnie z projektem uchwały dozwolone będzie palenie drewnem w kominkach, ale tylko tych, które mają charakter dekoracyjny, a nie są jedynym źródłem ogrzewania domu. Jednak wyegzekwowanie takich przepisów może okazać się niemożliwe, a ponadto, zgodnie z przepisami, nie można zabronić palenia w pewnym rodzaju instalacji. Zakazem można objąć tylko rodzaj paliwa. 

Szacuje się, że w Krakowie węglem jest opalanych kilkanaście procent gospodarstw domowych, a piece węglowe posiada ok. 30 tys. domów. Rozwiązaniem może być rozbudowa sieci ciepłowniczej, do której podłączonych jest obecnie ok. 70% mieszkań. W najbliższym czasie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie chce wydać na rozbudowę sieci ciepłowniczej ok. 39 mln zł, dzięki czemu jej długość ma się zwiększyć z obecnych 781 km o 4,6 km. Krakowskie MPEC nie chce jednak przyłączać domów, w przypadku których koszt wykonania przyłączenia jest zbyt wysoki. 
gramwzielone.pl