Energa gwarantuje bieżące przyłączanie farm fotowoltaicznych

Energa gwarantuje bieżące przyłączanie farm fotowoltaicznych
Energa

Energa Operator odpowiedziała na apel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, które w sytuacji epidemii koronawirusa zwróciło się do operatorów sieci dystrybucyjnych o kontynuowanie prac związanych z przyłączaniem do sieci farm fotowoltaicznych.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) informowało na początku tego miesiąca, że w związku z epidemią koronawirusa operatorzy sieci dystrybucyjnych zawiesili do odwołania działania związane z przyłączeniem m.in. farm fotowoltaicznych jak również prace związane z rozbudową sieci na potrzeby przyłączeń OZE.

PSES zaapelował o kontynuowanie przyłączania farm fotowoltaicznych, proponując jednocześnie operatorom sieci dystrybucyjnej wypracowanie wspólnych rozwiązań jeśli chodzi o dalsze procedowanie przyłączeń w sytuacji epidemii, proponując m.in. zapewnienie niezbędnych środków mających zwiększyć bezpieczeństwo pracowników OSD.

REKLAMA

Teraz na apel Stowarzyszenia odpowiedział jeden z największych operatorów sieci dystrybucyjnej w kraju – Energa Operator.

Spółka zapewnia, że „niezależnie od obecnej sytuacji epidemicznej wypełnia swoje obowiązki wynikające z ustawy Prawo energetyczne, obejmujące m.in. zapewnienie niezawodności funkcjonowania sieci oraz ciągłości dostaw energii elektrycznej, ale także realizację przyłączeń do sieci”.

REKLAMA

Operator sieci dystrybucyjnej zapewnia, że prace na sieci, w tym przyłączenia, oraz ich odbiory są kontynuowane, chociaż obecna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że te procesy mogą ulec wydłużeniu.

Energa Operator informuje ponadto, że nie wydała żadnych zarządzeń, których efektem byłoby wstrzymanie prac związanych z przyłączaniem do jej sieci nowych instalacji OZE.

Spółka zaznacza natomiast, że konieczne było wprowadzenie dodatkowych procedur i zabezpieczeń w zakresie organizacji oraz wykonywania prac służb technicznych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia osób pracujących przy urządzeniach elektroenergetycznych oraz osób uczestniczących w odbiorach.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.