NCBR dofinansuje polskie ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu

NCBR dofinansuje polskie ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu
Saule Technologies

Pracująca nad perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi firma Saule Technolgies uzyskała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zapowiadane w ubiegłym roku uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej, która ma powstać we Wrocławiu, jednak się opóźnia.

Rozwój polskiej technologii ogniw perowskitowych wesprze grant przyznany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dofinansowanie w wysokości 4,35 mln euro ma zostać wykorzystane na przygotowanie produkcji elastycznych ogniw perowskitowych, które znajdą zastosowanie w urządzeniach z obszaru Internetu Rzeczy.

REKLAMA

Dofinansowanie z NCBR ma w szczególności zostać wykorzystane w celu optymalizacji pracy ogniw w warunkach gorszego nasłonecznienia.

David Forgacs z Saule Technologies informuje, że prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi odbiorcami rozwiązań, które są opracowywane w laboratoriach mieszczących się we Wrocławiu.

Artur Kupczunas, jeden z założycieli firmy, wymienia wśród potencjalnych odbiorców firmy z sektorów mikroelektroniki, big data i telekomunikacji.

W połowie ubiegłego roku Saule Technologies zapowiadało, że pilotażowa linia do produkcji elastycznych ogniw perowskitowych zostanie uruchomiona w ostatnim kwartale 2019 r.

REKLAMA

Plan zakładał początkowo uruchomienie linii umożliwiających produkcję do 40 tys. m2 modułów fotowoltaicznych w skali roku, a w kolejnym roku zapowiadano osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie 200 tys. m2.

Polska firma informowała wówczas, że udało jej się osiągnąć sprawność elastycznych, częściowo transparentnych modułów perowskitowych na poziomie 10 proc., co zdaniem firmy umożliwia już efektywne kosztowo wykorzystanie takich modułów w komercyjnych zastosowaniach.

Wcześniej, w marcu 2019 r., Saule Technologies miało osiągnąć sprawność 17,6 proc. na poziomie ogniwa.

Zapowiadanego terminu uruchomienia produkcji nie udało się jednak dotrzymać, a obecnie prace nad rozpoczęciem produkcji ma komplikować epidemia koronawirusa.

Taką informację przekazał w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o temrin uruchomienia produkcji Olaf Szewczyk z działu komunikacji Saule Technologies.

– Saule Technologies, niestety, nie jest wyjątkiem. Problemy spowodowane przez koronawirus dotknęły także nas. Eksperci montujący linię produkcyjną zmuszeni byli po wybuchu pandemii wrócić do kraju. Czekamy, aż sytuacja się unormuje, aby wrócić do kontynuowania prac – informuje Olaf Szewczyk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.