Bruksela zmniejszyła maksymalny wolumen na import chińskich paneli PV

Bruksela zmniejszyła maksymalny wolumen na import chińskich paneli PV
stooart, flickr cc-by

{więcej}Komisja Europejska postanowiła zmniejszyć maksymalny poziom importu chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy, który nie zostanie obłożony cłami antydumpingowymi przyjętymi przez UE w ubiegłym roku. 

W połowie 2013 r. Komisja Europejska na drodze ugody z chińskim rządem w sprawie nałożenia ceł na import paneli PV z Chin postanowiła, że dodatkowych ceł nie będzie się stosować na import paneli na poziomie maksymalnie 7 GW. Dodatkowo przyjęto też minimalną cenę importu paneli fotowoltaicznych na poziomie 0,56 €/W. Import paneli poniżej tej ceny zostałby obłożony dodatkowymi cłami antydumpingowymi. 

Teraz Komisja Europejska postanowiła zmniejszyć maksymalny wolumen importu chińskich paneli fotowoltaicznych z 7 GW do 5,8 GW/rok. Jak informuje Bruksela – to odpowiedź na zwolnienie dynamiki rozwoju europejskiego rynku fotowoltaicznego. 

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA) zmniejszyło prognozę nowych instalacji fotowoltaicznych, które mają powstać w Europie w tym roku – z 11,5 GW do 9,6 GW. W ubiegłym roku liczba nowych instalacji fotowoltaicznych na Starym Kontynencie spadła z 17,6 GW w roku 2012 do 10 GW. Natomiast w Chinach w 2013 r. liczba nowych systemów PV osiągnęła w ubiegłym roku ponad 11 GW. 

Wcześniej KE postanowiła też zmniejszyć minimalną cenę importowanych paneli fotowoltaicznych „made in China” z 0,56 €/W do 0,53 €/W. 

Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. 

gramwzielone.pl