Rekordowy rozwój PV w I kwartale 2014 r.

Rekordowy rozwój PV w I kwartale 2014 r.
juwi press

{więcej}Jak informuje firma konsultingowa Solarbuzz, w I kwartale 2014 r. na całym świecie przybyło w sumie 9 GW systemów fotowoltaicznych. Analitycy rynku PV są jednak zdania, że w kolejnych kwartałach wynik ten zostanie poprawiony. 

Jak informuje Solarbuzz, rekordowy wzrost globalnego potencjału PV w I kwartale br. jest zasługą przede wszystkim rynków japońskiego i amerykańskiego. Oba kraje zainstalowały w I kw. br. ponad 1/3 nowych instalacji PV w ujęciu globalnym. 

Według Solarbuzz, łączna liczba systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na całym świecie w okresie I kw. 2014 – I kw. 2015 przekroczy poziom 50 GW. Prognoza Solarbuzz na cały 2014 r. mówi o 49 GW. 

REKLAMA
REKLAMA

Nieco mniej optymistyczna jest inna z firm konsultingowych specjalizujących się w analizie rynku fotowoltaicznego – IHS Research, której zdaniem w tym roku na całym świecie przybędzie 46 GW nowych systemów PV

Zdaniem analityków rynku PV, dynamiczny rozwój globalnej branży PV będzie zasługą przede wszystkim Chin i Japonii. Zdaniem IHS, tylko Chińczycy zamontują w tym roku 12,8 GW nowych systemów fotowoltaicznych. W 2013 r. wzrost chińskiego potencjału PV wyniósł ok. 11 GW. Z kolei Japonia – zdaniem IHS – zamontuje w tym roku 9 GW systemów PV, podczas gdy w ubiegłym roku zainstalowała ponad 6 GW. 

IHS zakłada, że w tym roku potencjał nowych instalacji PV na poziomie 100 MW przekroczą 32 kraje, z czego 7 zainstaluje po ponad 1 GW. W ubiegłym roku na całym świecie przybyło ok. 37 GW systemów PV, co sprawia, że łączny globalny potencjał fotowoltaiki wynosi już ponad 136 GW. IHS szacuje, że w 2018 roku może to być nawet 800 GW. 

gramwzielone.pl