Panasonic ogłasza nowy rekord wydajności ogniwa monokrystalicznego

Panasonic ogłasza nowy rekord wydajności ogniwa monokrystalicznego
OregonDOT, flickr cc-by

{więcej}Panasonic poinformował o osiągnięciu rekordu wydajności wyprodukowanego przez siebie ogniwa fotowoltaicznego w technologii HIT. 

Nowy rekord wydajności wyprodukowanego przez Panasonica ogniwa PV w technologii HIT o wielkości 143,7 cm2 wynosi 25,6%. Poprzedni rekord wynosił 24,7% i został zmierzony na ogniwie o wielkości 101,8 cm2. 

Jak poinformował Panasonic, zwiększenie wydajności było możliwe dzięki wprowadzeniu autorskiego połączenia różnych warstw półprzewodników oraz zastosowaniu nowej struktury ogniw (back-contact), a także zmniejszeniu straty optycznej oraz minimalizacji oporów. 

REKLAMA
REKLAMA

HIT to sztandarowa technologia PV rozwijana przez Panasonica. W ubiegłym miesiącu japońska firma poinformowała ponadto o wprowadzeniu na rynek nowego, off-gridowego rozwiązania PV złożonego z instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW (12 modułów HIT 240 W) oraz magazynu energii złozonego z 24 baterii ołowiowo-kwasowych (grafika poniżej).

Foto: Panasonic

Kolejnym dużym projektem z zakresu PV rozwijanym przez Panasonica jest budowa 30-tysięcznego, samowystarczalnego, ponad-30 tysięcznego miasta Fujisawa, które będzie zlokalizowane na przedmieściach Tokio. Celem Fujisawa Sustainable Smart Town jest stworzenie infrastruktury pozwalającej jego mieszakńcom na uniezależnienie się od energii z zewnątrz – dzięki wykorzystaniu systemów zarządzania popytem i podażą energii, fotowoltaiki czy magazynów baterii litowo-jonowych. 

gramwzielone.pl