Farmy fotowoltaiczne – efektywność i opłacalność

Farmy fotowoltaiczne – efektywność i opłacalność
Concept Energy

Panele fotowoltaiczne pojawią się wszędzie wokół nas w dynamicznym tempie. Trudno się temu dziwić, ponieważ inwestycja w fotowoltaikę może przynieść znaczne oszczędności finansowe. Jednak, aby tak było, konieczne jest przeanalizowanie rocznego zapotrzebowania energetycznego firmy i wybranie odpowiedniej instalacji.

Panele fotowoltaiczne dla małych i średnich przedsiębiorstw działanie i opłacalność

Sposób działania paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowany. Znajdujące się pod powłoką kryształy krzemu (jednego rodzaju – panele monokrystaliczne, zróżnicowane – panele polikrystaliczne) pełnią rolę półprzewodnika. Padające na urządzenie promienie słoneczne są przekształcane w energię elektryczną. Oprócz samych paneli kluczowym elementem każdej instalacji jest inwerter (falownik), który kontroluję parametry pracy całości i przemienia prąd stały w prąd zmienny.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Sięgają po nie właściciele mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich i dużych firm. Opłacalność tego rozwiązania wynika z prostego faktu – pozyskiwana ze słońca energia jest w zupełności darmowa. Nie oznacza to jednak, że każda inwestycja będzie tak samo opłacalna. Poszczególne rodzaje paneli mają bowiem różną wydajność energetyczną i moc. Największe oszczędności będą generowały panele o mocy odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu energetycznemu, dzięki czemu można zyskać niezależność energetyczną. Nadwyżki prądu w przypadku firmowych instalacji fotowoltaicznych można sprzedać do sieci.

Farmy fotowoltaicznewiększe koszty, większe oszczędności

Instalacja fotowoltaiczna może być zainstalowana praktycznie gdziekolwiek. Panele można usytuować na dachach płaskich (stropodachach), dachach lekko skośnych oraz skośnych (powyżej 45 stopni skosu). Oprócz tego jednak istnieje możliwość montażu nagruntowego. Takie rozwiązanie najczęściej jest wybierane przez podmioty, które dysponują nieużywanym gruntem. Budowa instalacji o mocy1 MW to początkowy koszt od 2 do 3 milionów złotych, jednakże w przeciągu trzydziestu lat działania taka farma solarna nie tylko się zwróci, ale wygeneruje oszczędności oscylujące w granicach 5 milionów złotych.

REKLAMA

Więcej informacji o profesjonalnych instalacjach fotowoltaicznych znajdziesz na stronie Concept Energy: https://www.conceptenergy.pl/farmy-fotowoltaiczne.

Budowa farm fotowoltaicznych i ich zalety

Profesjonalnie przygotowane farmy fotowoltaiczne mogą sprawić, że przedsiębiorstwo zyska pełną niezależność energetyczną. Wybór strategii inwestycyjnej – kiedy celować w samowystarczalność, kiedy jedynie dywersyfikować źródła pobieranej energii – zależy od indywidualnych koncepcji firmy. Zawsze jednak taka decyzja będzie generowała oszczędności finansowe.

Przemysłowe elektrownie fotowoltaiczne naziemne wymagają specjalnego opracowania. Trzeba mieć pewność, że użyte zostaną moduły fotowoltaiczne najwyższej jakości, o długoletniej gwarancji producenckiej i optymalnej wydajności energetycznej.

Z tego powodu w przypadku inwestycji w farmy fotowoltaiczne kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniej firmy. Prostą instalacje solarną można stworzyć nawet samemu, ale postawienie przemysłowej elektrowni do zadanie dla profesjonalistów. Przy wyborze firmy warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale również portfolio (dotychczasowe realizacje fotowoltaiczne) oraz oferowaną technologię – rodzaj paneli czy inwerterów.

artykuł sponsorowany