Ogromna elektrownia fotowoltaiczna zasili fabryki Daimlera

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna zasili fabryki Daimlera
Statkraft

Niemiecki koncern motoryzacyjny zasili energia pochodząca z największej farmy fotowoltaicznej w Bawarii. Daimlerowi dostarczy ją Statkraft, który zapewnia, że w każdej chwili energia konsumowana przez jego klientów pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zielona energia ma zasilać także polskie zakłady Daimlera zlokalizowane w Jaworze na Dolnym Śląsku.

Niemiecki koncern motoryzacyjny wyznaczył cel osiągnięcia 100-procentowego udziału źródeł odnawialnych w swojej konsumpcji energii. Partnerem Daimlera w tym zakresie jest norweski koncern energetyczny Statkraft będący największym europejskim producentem energii odnawialnej.

Statkraft poinformował teraz o kolejnych źródłach OZE, które zasilą operacje Daimlera. Chodzi o największą elektrownię fotowoltaiczną w Bawarii, której moc ma docelowo wynieść 120 MW i której budowa właśnie powinna dobiegać końca.

REKLAMA

Inwestycja jest zlokalizowana na obszarze 150 hektarów w gminie Berg im Gau. Jej koszt szacowany jest na 60 mln euro. Farma fotowoltaiczna ma wytwarzać około 110 GWh energii elektrycznej rocznie, która trafi bezpośrednio do sieci przesyłowej.

Statkraft nie jest właścicielem tej inwestycji. Norweska grupa podpisała umowę na odbiór energii z części farmy PV, o mocy 90 MW, z deweloperem Anumar.

Energię z farm fotowoltaicznych w Bawarii Statkraft kupuje także od dewelopera Enerparc. Obie firmy podpisały mającą obowiązywać przez 12 lat umowę na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych, które powstają bez rządowych gwarancji sprzedaży energii zapewnionych w niemieckiej ustawie EEG – podobnie jak farma PV w Berg im Gau.

Umowa Statkraft z Enerparc obejmie zakup energii z pięciu naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 52 MW. Statkraft kupi do grudnia 2031 r. w sumie około 600 GWh energii elektrycznej.


REKLAMA

W ramach produktu PPA, który odbiorcom przemysłowych oferuje Statkraft, Norwegowie łączą generację z zależnych pogodowo źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych z energią pochodzącą z elektrowni wodnych. W ten sposób deklarują zapewnienie w każdym momencie, że energia konsumowana przez ich klientów pochodzi z OZE.

Ogromna farma fotowoltaiczna w Bawari będzie już  kolejnym źródłem odnawialnym, z którego energię od norweskiej grupy zakontraktował Daimler. W 2018 roku niemiecki koncern poinformował o zakupie energii z działających w Niemczech farm wiatrowych. Dostawy miały rozpocząć się po roku 2020, kiedy zakończy się subsydiowanie tych źródeł w ramach niemieckiego systemu taryf gwarantowanych.

Chodzi o sześć uruchomionych w latach 1999-2001 i należących do spółdzielni energetycznych farm wiatrowych, które znajdują się w pobliżu Hanoweru i Bremy. Te farmy wiatrowe składają się z 31 turbin o łącznej mocy 46 MW. Generacja w skali roku sięga 74 GWh.

W tym roku farmy wiatrowe, których dotyczy umowa ze Statkraftem, mają dostarczyć w celu zasilenia infrastruktury niemieckiego koncernu motoryzacyjnego 33,1 GWh energii elektrycznej, w latach 2022-24 przewidziano dostawy 74 GWh, a w roku 2025 – 21,8 GWh.

Niemiecki koncern podkreślał przy okazji tamtego komunikatu, że w roku 2021, w którym zacznie obowiązywać umowa ze Statkraftem, w Niemczech prawo do korzystania z dopłat straci około 6 tys. wiatraków o łącznej mocy ok. 4,5 GW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 2,1 mln niemieckich gospodarstw domowych.

Energia odnawialna ma zasilać także polskie zakłady Daimlera zlokalizowane w Jaworze na Dolnym Śląsku.

W lipcu 2018 r. Daimler poinformował o podpisaniu umowy na dostawy energii dla budowanej tam fabryki silników. Energię odnawialną dla fabryki dostarczy firma VSB, która produkuje ją na farmie wiatrowej Taczalin koło Legnicy. Ta farma wiatrowa została oddana do użytku w 2013 roku i składa się z 22 elektrowni wiatrowych marki Senvion o jednostkowej mocy 2,05 MW, co daje razem 45,1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.