Prosumenci będą mogli odzyskać zaledwie 40 proc. kosztów energii

Prosumenci będą mogli odzyskać zaledwie 40 proc. kosztów energii
Paweł Bartosik

W Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zakłada zmianę zasad rozliczeń energii oddawanej do sieci przez prosumentów. To, jakie mogą być skutki przyjęcia tych przepisów, jeśli wejdą w życie z zaproponowanej formie, ocenia Paweł Bartosik, wiceprezes lubelskiej firmy Vosti Energy.

Zawarta w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii zgłoszonym przez posłów reprezentowanych przez Jadwigę Emilewicz propozycja zmiany systemu rozliczeń nadwyżek energii wytwarzanej przez prosumentów zakłada zwiększenie opustu do 1:1 i stosowanie go tylko dla rozliczeń dotyczących zużycia energii elektrycznej – w miejsce aktualnego systemu opustów 1:0,7 lub 1:0,8, który obejmuje nie tylko zużycie energii, ale także zmienną część opłaty dystrybucyjnej.

Podczas pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który zawiera tę propozycję, pomysł bilansowania prosumentów 1:1 zyskał poparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wcześniej zaproponowało inne rozwiązanie polegające na zastąpieniu dotychczasowych opustów systemem sprzedaży nadwyżek energii po średniej cenie z rynku hurtowego.

REKLAMA

W komentarzu na temat proponowanych rozwiązań dla prosumentów Paweł Bartosik, dyrektor ds. operacyjnych i członek zarządu Vosti Energy, ocenia, że jeśli procedowane obecnie w Sejmie przepisy zostaną uchwalone w niezmienionej formie, wówczas nowi prosumenci będą mogli odzyskać już nie 80 czy 70 proc. produkowanej energii – jak prosumenci rozpoczynający działalność do czasu wprowadzenia zmian, lecz w najgorszym wypadku zaledwie 40 proc. 

Wiceprezes lubelskiej firmy dostrzega jednak w nowej propozycji również plusy. – To rozwiązanie pozytywnie wpłynęłoby na dobieranie właściwych wielkości instalacji, nie byłyby przewymiarowane i sztucznie zawyżone, żeby maksymalnie wyzerować rachunki, a zmuszały do poszukiwania sposobów większej autokonsumpcji lub magazynowania energii – ocenia Paweł Bartosik.

Zdaniem wiceprezesa Vosti procedowane w Sejmie rozwiązanie jest ponadto zdecydowanie lepsze niż system rozliczeń zaproponowany wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które w miejsce dotychczasowych opustów chciało wprowadzić system bazujący na sprzedaży nadwyżek po średniej cenie energii z rynku hurtowego.

– Przede wszystkim poprzednia propozycja bardzo mocno uderzała w przyszłych prosumentów i opłacalność podejmowanych przez nich inwestycji. Oczywiście nowa propozycja dalej jest gorszym rozwiązaniem niż obecny system bilansowania, ale traktujemy ją jako taki konsensus i odpowiedź na apele branży PV, jak i samych prosumentów – mówi Paweł Bartosik.

Ekspert Vosti dodaje, że problemem systemu opustów w obecnym kształcie jest to, że tracą na nim spółki obrotu, ponieważ bilansując energię z instalacji fotowoltaicznych, dopłacają do kosztów dystrybucji tej energii. – Tracą również spółki dystrybucyjne, które są zmuszone do ponoszenia nakładów inwestycyjnych na modernizację sieci i wymianę systemów pomiarowych, nie dostając z tego tytułu żadnych benefitów ze strony prosumentów – ocenia ekspert.

Vosti Energy działa na rynku fotowoltaicznym od 5 lat i zrealizowała już ponad 7,5 tys. instalacji PV na terenie całego kraju. W zestawieniu Instytutu Energii Odnawialnej firma z Lublina znalazła się na 5. miejscu wśród największych firm fotowoltaicznych w Polsce działających w obszarze mikroinstalacji.

REKLAMA

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: