PSE wydały warunki przyłączenia dla ogromnych projektów PV i wiatrowych

PSE wydały warunki przyłączenia dla ogromnych projektów PV i wiatrowych
PSE

W 2021 roku krajowy operator systemu elektroenergetycznego wydał tylko kilka decyzji o warunkach przyłączenia dla inwestorów realizujących projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii. Największe inwestycje uzyskały takie decyzje w ostatnich tygodniach 2021 r.

W minionym roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia dla odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 600 MW.

To mniej niż łączna moc warunków przyłączenia wydanych przez PSE w 2020 roku, kiedy decyzje objęły projekty OZE o łącznej mocy 653,2 MW.

REKLAMA

Największy projekt z zakresu energetyki odnawialnej, który uzyskał warunki przyłączenia do sieci przesyłowej w 2020 roku, zakłada budowę źródła o mocy aż 340 MW i ma zostać przyłączony do sieci w lokalizacji Krajnik. Jego właścicielem jest spółka BeGreen Poland 2018-31.

Koniec 2021 roku przyniósł wydane kolejne warunki przyłączenia dla dużych inwestycji w odnawialne źródła energii.

W okresie od stycznia do października 2021 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia tylko dla jednego źródła odnawialnego. To projekt o mocy 105 MW, który uzyskał decyzję PSE w styczniu. Inwestycja ma zostać przyłączona do sieci przesyłowej w stacji Piła Krzewina, a jej właścicielem jest spółka Megawatt Polska.


Tymczasem w dwóch ostatnich miesiącach 2021 roku PSE wydały warunki przyłączenia dla projektów OZE o łącznej mocy niemal 500 MW.

REKLAMA

W listopadzie warunki otrzymały dwa projekty fotowoltaiczne. Pierwszy został zgłoszony przez spółkę Moko Capital i zakłada przyłączenie do sieci w stacji Polkowice elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy niemal 230 MW.

Natomiast drugi projekt zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 40 MW i jest realizowany przez firmę Fotones Sp. z.o.o. Inwestycja ma zostać przyłączona do sieci przesyłowej w stacji Leśników.

W ostatnim dniu grudnia PSE wydały warunki przyłączenia dla ogromnego projektu wiatrowego o mocy 225,4 MW, który ma zostać przyłączony do sieci w stacji Wielopole. Za tym projektem stoi spółka Energia Przykona.

W 2021 roku warunki przyłączenia do sieci przesyłowej otrzymały też dwie inwestycje zakładające konwencjonalne wytwarzanie energii elektrycznej. Pierwsza dotyczy elektrowni o mocy 520 MW, którą do sieci za pośrednictwem stacji Łagisza chce przyłączyć Tauron Wytwarzanie.

Drugi projekt zakłada budowę jednostki konwencjonalnej o mocy 600 MW, którą w stacji Adamów chce przyłączyć ZE PAK.

W ubiegłym roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały też pięć umów o przyłączenie do sieci i wszystkie dotyczyły odnawialnych źródeł energii.

Chodzi o inwestycje realizowane przez wspomnianą spółkę BeGreen Poland 2018-31, której udało się w tym samym roku uzyskać warunki przyłączenia i zawrzeć umowę z PSE, projekty firmy E&G (205 MW, stacja Pątnów), ZE PAK (115 MW, Konin), a także dwie inwestycje zakładające budowę morskich farm wiatrowych – projekt Baltica 1 o mocy 896 MW realizowany przez PGE oraz projekt firmy C-Wind Polska o mocy 399 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.