Polski deweloper farm PV nawiązuje współpracę z Estończykami

Polski deweloper farm PV nawiązuje współpracę z Estończykami
Sunly

Działający na polskim rynku fotowoltaicznym deweloper Alseva podpisał umowę inwestycyjną z wywodzącą się z Estonii firmą Sunly. W wyniku transakcji Sunly przejmie 100 proc. udziałów w grupie Alseva, natomiast właściciele polskiej firmy staną się udziałowcami Sunly. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym kwartale.

Po nawiązaniu współpracy nowa grupa będzie posiadać we wszystkich krajach objętych działaniem 60 MW projektów fotowoltaicznych w fazie operacyjnej, ponad 150 MW na etapie budowy, 600 MW w końcowej fazie projektowania oraz projekty o mocy 2 GW znajdujące się we wcześniejszych fazach przygotowań. Ponadto Alseva-Sunly może pochwalić się w swoim portfolio projektami wiatrowymi, które są rozwijane u wybrzeży Estonii oraz posiadaniem 100 MW mocy przyłączeniowych dla magazynów energii.

Alseva we współpracy z krakowskimi uczelniami prowadzi również prace rozwojowe nad wdrożeniem instalacji wodorowych dla swoich farm fotowoltaicznych oraz pracuje nad doborem magazynów energii do sieci OSD.

REKLAMA

Na początkowe fazy działalności Grupa przeznaczy 150 mln euro z własnych zasobów. Reszta kosztów inwestycyjnych będzie finansowana przez banki. Do 2023 r. nowy podmiot chce uzyskać 400 MW w mocach wytwórczych z OZE, co może przynieść nawet 280 mln euro inwestycji na polskim rynku PV, a w perspektywie 5 lat nawet 2000 MW.

Co więcej Alseva planuje rozbudować własne zasoby wykonawcze EPC z obecnych 120 MW realizacji rocznie do około 300-400 MW, aby uniezależnić się od podwykonawców.


Alseva szacuje, że do realizacji ambitnych planów potrzebne będzie zwiększenie zatrudnienia do około 300 osób.

REKLAMA

– To szansa dla całego rynku OZE w Polsce. Ta integracja wiąże się z bardzo dużym wzrostem możliwości i rozwojem w zakresie budowy infrastruktury produkującej czystą energię. Takie łączenie sił jest niezbędne, aby stać się jednym z wiodących graczy w branży i przyspieszyć energetyczne zmiany, których beneficjentami będziemy my wszyscy – zapewnia Anna Zagrajek, prezes spółki Alseva Innowacje S.A.

Alseva to deweloper elektrowni fotowoltaicznych, który rozpoczął działalność na rynku od mniejszych projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, jednak obecnie realizuje również większe inwestycje.

Alseva jest w trakcie budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Chodzi o projekt Rzezawa, który powstaje pod Krakowem i którego moc wynosi 60 MW. Dla tej inwestycji Alseva zabezpieczyła gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym dzięki skutecznemu złożeniu oferty w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2020 roku.

Estońska firma rozpoczęła działalność w 2019 r. Utworzył ją zespół, który wcześniej zbudował największą firmę działającą w obszarze OZE w krajach bałtyckich – 4Energia, która została sprzedana estońskiej firmie Enefit Green związanej z koncernem energetycznym Eesti Energia. Wartość transakcji wyniosła 500 mln euro.

Ostatnio Sunly posiadał w swoim portfelu uruchomione farmy fotowoltaiczne o mocy 31 MW i realizuje projekty o mocy około 100 MW. Ponadto Sunly inwestuje w startupy z obszaru clean-tech, na co przeznaczyło dotąd 6 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.