Producent modułów fotowoltaicznych wydłuża gwarancję do 40 lat

Producent modułów fotowoltaicznych wydłuża gwarancję do 40 lat
Maxeon Solar Technologies

Producent paneli fotowoltaicznych Maxeon Solar Technologies poinformował, że jego flagowa linia produktów Maxeon Interdigitated Back Contact (IBC) otrzyma wydłużony pakiet gwarancyjny na 40 lat. Gwarancja ma objąć zarówno jakość wykonania i materiały, moc wyjściową oraz koszty ewentualnej wymiany lub naprawy wadliwego modułu.

Maxeon Solar Technologies (ex-SunPower) podaje, że 40-letnia gwarancja jest najdłuższą oferowaną w branży i ma świadczyć o najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego oraz jakości wykonania.

Nowy okres gwarancyjny ma obowiązywać dla obecnych oraz przyszłych produktów SunPower Maxeon IBC zainstalowanych od 1 stycznia 2022 roku. Gwarancją mają być objęte produkty instalowane na rynkach w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), Japonii, Meksyku i Australii.

REKLAMA

Producent zapewnia 98 proc. początkowej mocy modułów w pierwszym roku użytkowania. W kolejnych latach maksymalna roczna redukcja wydajności ma nie przekroczyć 0,25 proc. Oznacza to, że po założonym okresie eksploatacji, po 40 latach, moc nominalna modułu SunPower Maxeon ma wynosić przynajmniej 88,3 proc.

Sam producent twierdzi, że panele Maxeon IBC dostarczą do 9,5 proc. więcej energii w okresie 40 lat użytkowania w porównaniu ze standardowymi panelami fotowoltaicznymi.

Podjęcie decyzji o wydłużeniu gwarancji na produkt, moc oraz serwis Maxeon miał oprzeć o liczne zewnętrzne badania terenowe przeprowadzone na ponad 33 milionach paneli Maxeon IBC rozmieszczonych na całym świecie.

Testy modułów zakładające sprawdzenie parametrów pracy w warunkach przyspieszonego starzenia miały przeprowadzić także niezależne jednostki badawcze, które miały potwierdzić niezawodność modułów podczas 40-letniej eksploatacji.

Jak czytamy na stornie producenta, jednym z głównym czynników odpowiadających za wysoką trwałość i wydajność modułu jest zastosowana technologia IBC, która pomogła wyeliminować ryzyko powstawania hot-spotów czy przyspieszonej degradacji bus-barów, które w przypadku tej serii nie są w ogóle widoczne na zewnętrznej stronie ogniwa.

Na ten moment najbardziej popularnym modułem Maxeon jest SunPower Maxeon3 charakteryzujący się maksymalną mocą nominalną 400 W oraz sprawnością 22,6 proc. Napięcie obwodu otwartego wynosi 75,6V, natomiast prąd zwarciowy to 6,58A. Warto zwrócić uwagę na wysoką gęstość mocy z metra kwadratowego, która w przypadku modułu Maxeon 3 jest równa 226 W.

Nowszym rozwiązaniem jest moduł z serii Maxeon 5 AC, który integruje w sobie mikrofalownik od amerykańskiego producenta Enphase. Moduł osiąga maksymalną moc nominalną 420 W oraz zachowuje sprawność na poziomie 22,5 proc. Sam falownik Enphase jest objęty 25-letnią gwarancją produktową.

Na ten rok planowana jest premiera nowego modułu fotowoltaicznego Maxeon 6, który ma być przeznaczony do zastosowania w domowych instalacjach PV.

Maxeon szykuję również nowy produkt dla instalacji na dachach obiektów komercyjnych i przemysłowych – Maxeon Air, którego sprawność wyniesie 20,9 proc. Z informacji na stronie producenta dowiadujemy się, że ma to być moduł o połowę lżejszy od konwencjonalnych paneli. Dodatkowo ma być pozbawiony aluminiowych ram, stelażu oraz szkła, a jego grubość ma wynosić 4 mm. Ten produkt ma być odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw, których budynki nie są przystosowane do przyjęcia dużych obciążeń związanych z montażem dachowych instalacji PV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.