Spółdzielnie dostaną dotacje na fotowoltaikę z programu React-EU

Spółdzielnie dostaną dotacje na fotowoltaikę z programu React-EU
Steag

Województwo podlaskie otrzymało fundusze z unijnego programu React-EU mającego na celu walkę z kryzysem gospodarczym powstałym w wyniku pandemii. Dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej zostaną przeznaczone m.in. na dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Część środków, które województwo podlaskie otrzyma z unijnego programu React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe), zostanie przeznaczonych na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Unijne dotacje na montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach programu React-EU pozyskały już dwie spółdzielnie mieszkaniowe z Łomży.

REKLAMA

Dzięki przyznanej dotacji Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa w Łomży uruchomi elektrownie fotowoltaiczne na dachach zarządzanych przez nią budynków. Łączna moc instalacji wyniesie ponad 140 kW i mają one produkować ponad 140 MWh energii elektrycznej rocznie. Koszt tego projektu to blisko 780 tys. zł, a unijna dotacja wyniesie 410 tys. zł.

Elektrownie fotowoltaiczne zasilą części wspólne budynków, natomiast nadwyżki energii mają trafić do sieci. Autorzy projektu zakładają, że poziom autokonsumpcji wyniesie niecałe 30 proc. wytwarzanej energii.

Dotację z programu React-EU na montaż fotowoltaiki otrzyma także Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa mająca uruchomić elektrownię fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Montaż zostanie przeprowadzony na dachu budynku, w którym mieszczą się biura administracji spółdzielni.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna ma wytwarzać około 40 MWh energii elektrycznej rocznie, z czego większa część produkcji trafi do sieci. Ta inwestycja będzie kosztować blisko 220 tys. zł, a dotacja wyniesie 115 tys. zł. 

– Takie inwestycje z pewnością opłacą się spółdzielniom i przyniosą większe oszczędności niż są spodziewane. Instalacje fotowoltaiczne to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w naszym regionie – komentuje wicemarszałek woj. podlaskiego Marek Olbryś.

Koszty energii elektrycznej są jednym z głównych kosztów związanych z bieżącą eksploatacją nieruchomości i dlatego takie inwestycje są niezbędne – dodaje Marek Olbryś.

Unijne fundusze z programu React-EU w województwie podlaskim pozwolą też na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w domach mieszkańców gmin, które złożyły wnioski o dotacje, a dla których początkowo zabrakło pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W efekcie liczba gmin z Podlasia, które otrzymają dotacje na OZE w ramach tzw. projektów parasolowych, wzrosła do 101, a wartość unijnego dofinansowania wyniesie w sumie 123,3 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.