EBOR przyznał kredyt na największą inwestycję fotowoltaiczną w Polsce

EBOR przyznał kredyt na największą inwestycję fotowoltaiczną w Polsce
BayWa

W Zwartowie na Pomorzu powstaje elektrownia fotowoltaiczna, której docelowa moc wyniesie prawie 290 MW. Inwestycja finansowana będzie między innymi środkami z kredytu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości 46 mln euro (212 mln zł).

Projekt elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie w województwie pomorskim prowadzony jest przez firmę Respect Energy we współpracy ze spółką Solarnet Investment GmbH będącą częścią niemieckiej grupy Goldbeck Solar.

Wielka elektrownia fotowoltaiczna zajmie około 300 hektarów, a jej moc ma osiągnąć docelowo 285,6 MW. Według założeń uruchomienie produkcji energii ma nastąpić z końcem drugiego kwartału 2022 roku. Planowany roczny uzysk energii to około 300 GWh. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 138 tys. ton rocznie. 

REKLAMA

Największa farma PV w Polsce

Po uruchomieniu produkcji energii będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce, której moc czterokrotnie przewyższy moc dotychczas największej elektrowni fotowoltaicznej w naszym kraju (to farma PV o mocy 70 MW zrealizowana w wielkopolskiej gminie Brudzew przez grupę ZE PAK). 

Sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie częściowo ma uwzględniać rozliczenia w systemie aukcyjnym. Poza systemem wsparcia energia sprzedawana będzie przez pierwsze 5 lat, potem ma być rozliczana z wykorzystaniem prawa do wyrównania tzw. ujemnego salda.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podkreśla, że ta inwestycja wpisuje się w plan poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i transformacji w kierunku zielonej energii, zgodnie z unijnymi celami redukcji emisji w całym bloku z 40 do 55 proc. 

REKLAMA

Finansowanie z EBOR – w postaci kredytu z zabezpieczeniem senior secured i rezerwy na obsługę zadłużenia – będzie częścią większego pakietu współfinansowanego przez banki PKO BP SA i Pekao SA.

Zielone projekty EBOR

EBOR wspiera aktywności związane z ochroną klimatu na trzech kontynentach. Do przyszłego roku bank zamierza dostosować wszystkie swoje działania do celów Porozumienia paryskiego, a do 2025 roku chce przeznaczać połowę środków na inicjatywy ekologiczne.

Do tej pory w Polsce Bank zainwestował 11,4 mld euro w 469 projektów. Polska będzie się również kwalifikowała do pakietu pomocy Ukrainie i krajom sąsiadującym – o wartości 2 mld euro – zatwierdzonego 9 marca br. przez Radę Dyrektorów EBOR. Obejmuje on m.in. finansowanie inwestycji wpisujących się w budowę bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowo-Wschodniej w sytuacji wycofywania się z importu rosyjskich surowców energetycznych. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.