Udana emisja zielonych obligacji R.Power. Banki wśród inwestorów

Udana emisja zielonych obligacji R.Power. Banki wśród inwestorów
fot. R.Power

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz mBank znalazły się w gronie obligatariuszy firmy R.Power. Najnowsza emisja zielonych obligacji największego polskiego dewelopera farm fotowoltaicznych zakończyła się łącznym wynikiem 250 mln zł.

Ćwierć miliarda zł pozyskane z emisji obligacji R.Power przeznaczy na rozwój portfela farm PV w Polsce i za granicą. Obejmie to finansowanie, rozwój, budowę i eksploatację projektów fotowoltaicznych wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, takiej jak systemy nadążne (tzw. trackery), które umożliwiają poruszanie modułów fotowoltaicznych i ustawianie ich pod najlepszym kątem względem słońca. Firmą odpowiedzialną za produktywność farm, utrzymanie ruchu i serwis będzie Nomad Electric.

Środki uzyskane dotychczas poprzez emisję obligacji pozwoliły firmie R.Power osiągnąć poziom blisko 750 MWp w pełni rozwiniętych projektów (RtB), z czego 428 MWp jest w fazie budowy lub już wytwarza zieloną energię.

REKLAMA

BGK i mBank z zielonymi obligacjami

Dwa banki – Bank Gospodarstwa Krajowego i mBank – w ramach ostatniej emisji objęły dwie serie obligacji o łącznej wartości 75 mln zł. Przemek Pięta, prezes Grupy R.Power, podkreśla, że nie wystarczy tylko zaangażowanie w produkcję zielonej energii instytucji finansowych:

Do pełnego sukcesu potrzebne jest jednak jeszcze większe zaangażowanie instytucji rządowych, zarówno w obszarze prowadzenia polityki sprzyjającej energetyce odnawialnej, jak i wprowadzania korzystnych dla branży rozwiązań legislacyjnych.

Oba banki-obligatariusze podkreślają swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój Polski i dążenie do zwiększenia udziału energii z OZE w ogólnym miksie energetycznym.

W samym tylko 2021 roku przeznaczyliśmy na finansowanie budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych miliard złotych. Zgodnie z naszą nową strategią chcemy zapewnić 10 mld złotych finansowania zielonym branżom, takim jak OZE, elektromobilność i recykling – powiedział Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

REKLAMA

Milionowe kontrakty R.Power

W lutym tego roku R.Power poinformował o podpisaniu umów z wykonawcami 89 farm fotowoltaicznych na łączną wartość 172,2 mln zł. Pierwszy kontrahent to firma Electrum (wartość umowy opiewa na 142,2 mln zł), odpowiadająca za dostawę, instalację i rozruch 69 elektrowni PV.

Drugi to firma Maybatt, której R.Power powierzy dostawę, instalację i rozruch 20 elektrowni fotowoltaicznych (kontrakt na 30 mln zł). Realizacja obu umów powinna się zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Na początku roku R.Power otrzymał na realizację projektów PV o łącznej mocy 299 MWp kredyty w wysokości 864 mln zł. W ostatnich dwóch latach firma pozyskała z finansowania bankowego ponad 1,5 mld zł na rozwój instalacji fotowoltaicznych.

Polski deweloper ma w swoim portfolio projekty o łącznej mocy blisko 6,5 GWp, co sprawia, że jest jednym z największych podmiotów sektora PV w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.