Grodno: Wzrost sprzedaży fotowoltaiki mimo końca opustów

Grodno: Wzrost sprzedaży fotowoltaiki mimo końca opustów
Andrzej Jurczak

Spółka Grodno informuje, że w ubiegłym miesiącu segment OZE pozostawał kluczowy dla jej przychodów. Nie odnotowała w kwietniu spadku sprzedaży komponentów instalacji fotowoltaicznych – mimo spodziewanego spowolnienia w inwestycjach w segmencie prosumenckim, które miało wynikać z zamknięcia systemu opustów dla nowych prosumentów.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami w kwietniu skonsolidowane przychody Grodno SA wyniosły 81,3 mln zł wobec 72,4 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem, co oznacza wzrost o 12,3 proc. (w raporcie spółka nie podaje pozostałych kluczowych wskaźników finansowych).

W ostatnich tygodniach Grodno kontynuowało wzrost w efekcie wysokiej sprzedaży segmentu OZE, w tym fotowoltaiki i pomp ciepła, a także w powiązanych obszarach biznesowych.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że sprzedaż w zakresie fotowoltaiki kształtowała się na wyższym poziomie niż w analogicznym miesiącu przed rokiem pomimo obowiązujących od 1 kwietnia nowych przepisów dotyczących prosumentów energii odnawialnej. 

Zarząd Grodna spodziewa się dalszego wzrostu w kolejnych miesiącach w związku dobrymi prognozami dla rynku OZE i postępującą elektryfikacją w grzejnictwie.

– Jesteśmy zadowoleni z poziomu sprzedaży, szczególnie w kontekście bieżących wydarzeń. W kwietniu OZE pozostawały silnym obszarem naszej działalności. W związku ze zmianami w systemie rozliczeń prosumentów spodziewaliśmy się tymczasowego spadku sprzedaży fotowoltaiki, a odnotowaliśmy lekki wzrost, przy znacznej poprawie efektywności. Należy też dodać, że zmiany te wcześniej przyczyniły się do absolutnie rekordowego marca ze 147 mln zł przychodów i dynamiką 71 proc. rok do roku – komentuje Andrzej Jurczak, prezes Grodno SA.

Spółka oczekuje dalszego wzrostu rynku fotowoltaiki, zarówno w zakresie mikroinstalacji, jak i w szczególności dużych instalacji komercyjnych.

REKLAMA

W ocenie zarządu obecnie głównym wyzwaniem dla branży są trudności związane z dostępnością produktów, które jednak w mniejszym stopniu mają dotykać Grodna. 

– Rynek mikroinstalacji będzie dalej rosnąć, wspierany Moim Prądem 4.0, a przy tym skoncentruje się wokół najsilniejszych i najbardziej doświadczonych firm, z pełnymi magazynami. W Grodnie utrzymujemy pełną dostępność towarów, o co dzisiaj nie tak łatwo, co bardzo pozytywnie wyróżnia nas na tle konkurencji. Ponadto już dziś odczuwamy ożywienie w obszarze dużych instalacji, które w najbliższych miesiącach będzie przybierać na sile i w znacznym stopniu nadrobi nieco niższą, ale na pewno wciąż dodatnią dynamikę w instalacjach przydomowych – wyjaśnił prezes Andrzej Jurczak.

Grodno liczy na pompy ciepła

Kwiecień był dla Grodno SA pierwszym miesiącem nowego roku obrotowego 2022/2023. Poprzedni rok Grodno zamknęło szacowanymi przychodami w wysokości 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 68 proc. r/r i najwyższy poziom w historii firmy.

Zarząd spółki spodziewa się, że bieżący rok będzie kolejnym rekordowym rokiem, konsekwentnie z dwucyfrową dynamiką wzrostu. Wpłynie na to m.in. wysoki popyt na pompy ciepła i pozostałe instalacje związane z energooszczędnością.

Zgodnie z danymi PORT PC w 2021 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o ponad 60 proc., w tym pomp do ogrzewania budynków o ponad 80 proc. r/r. W tym roku spodziewamy się dalszego wysokiego wzrostu, który dodatkowo zasili program Moje Ciepło i 600 mln zł dofinansowań. Szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką, pompa ciepła to dziś bardzo atrakcyjna inwestycja, z czego użytkownicy końcowi doskonale zdają sobie sprawę. Uważam, że w obecnych realiach wszystkie obszary rynku związane z energooszczędnością i transformacją energetyczną mają przed sobą bardzo dobre perspektywy – dodaje Andrzej Jurczak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.