Zbiornik na mleko zasilany fotowoltaiką

Zbiornik na mleko zasilany fotowoltaiką
freecold.com

Na tegorocznych targach Intersolar Europe jury do grona finalistów w kategorii Fotowoltaika zakwalifikowało Mini-Tank MTR50 francuskiego producenta Freecold. Jest to system chłodzenia mleka zasilany energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych, które procent dołącza do urządzenia jako komponent zestawu.

Mini-Tank MTR50 pozwala na schłodzenie do 50 litrów mleka. Wymiary opakowania to 1200 x 1850 x 800 mm, waży ono 150 kg. Urządzenie zostało wyprodukowane zgodnie z normą EN 13732 i standardem ISO 5708 określającym wymagania dotyczące projektowania zbiorników chłodniczych do przechowywania mleka.

Producent podkreśla wysoką jakość zbiornika, który jest w stanie schłodzić zawartość wypełniającą całą jego objętość do temperatury 4 st. C w czasie 3 godzin – przy zewnętrznej temperaturze 30 st. C.

REKLAMA

Trwały i higieniczny

Korpus zewnętrzny został wyprodukowany z odpornego na uderzenia, nietłukącego się tworzywa sztucznego. Wewnętrzna ściana Mini-Tank MTR50 ze względów higienicznych jest wykonana w całości z aluminium.

Okrągły kształt zbiornika ma dodatkowo zmniejszać ryzyko rozwoju bakterii i ułatwiać mycie oraz dezynfekcję. Pomiędzy ścianki wstrzyknięto piankę poliuretanową warunkującą ograniczenie strat ciepła.

Urządzenie jest wyposażone w łopatkę mieszającą, która zapobiega rozwarstwianiu się mleka i ułatwia utrzymanie jednolitej temperatury w całej objętości cieczy.

REKLAMA

Utrzymanie czystości mikrobiologicznej dodatkowo wspomaga automatyczna jednostka dezynfekująca ze światłem UV, która – jak deklaruje producent w karcie katalogowej – w kilka minut jest w stanie usunąć pond 99 proc. bakterii, w tym bakterie E. coli oraz Salmonelli.

Zasilanie energią słoneczną

Pod zbiornikiem na mleko umieszczony jest agregat chłodniczy o mocy 450 W. Zasilanie urządzenia może się odbywać za pomocą paneli fotowoltaicznych, które producent dostarcza w komplecie ze zbiornikiem (trzy moduły wraz z systemem wsporczym).

W karcie katalogowej poza informacją, że moduły są pochodzenia europejskiego i ich sumaryczna moc nominalna wynosi 825 Wp, nie podano dodatkowych danych technicznych.

Urządzenie Mini-Tank MTR50 zdobyło uznanie jury na tegorocznych targach Intersolar i zostało zakwalifikowane do grona finalistów w kategorii Fotowoltaika.

Oprócz urządzeń chłodniczych małoskalowych Freecold dostarcza także większe komory chłodnicze o modułowej konstrukcji – ich kubatura to 10–50 m3. Realizuje też projekty na zamówienie o dowolnej objętości – przykładem może być chłodnia w porcie lotniczym Kotonu w Beninie o objętości 100 m3. 

Większe chłodnie dostarczane przez francuskiego producenta również są zasilane energią pochodzącą z fotowoltaiki.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.