PV z widokiem na Tatry. Najwyżej położona instalacja fotowoltaiczna w Polsce

PV z widokiem na Tatry. Najwyżej położona instalacja fotowoltaiczna w Polsce
fot. Columbus

Przy schronisku górskim Rysianka w Beskidzie Żywieckim powstała najwyżej jak dotąd zainstalowana w naszym kraju gruntowa farma fotowoltaiczna. Pozyskiwana energia solarna służy gospodarzom i turystom tego urokliwie położonego miejsca.

Farmę fotowoltaiczną dla schroniska Rysianka zainstalował Columbus Energy. Instalacja o mocy 32 kWp znajduje się na wysokości 1290 m n.p.m. W jej skład wchodzi 87 modułów monokrystalicznych Sunport 370 Wp Full Black oraz dwa inwertery Solis. Columbus podaje, że szacowana roczna zdolność produkcyjna elektrowni wynosi około 33 MWh.

Realizacja dla schroniska Rysianka była dla nas bardzo ciekawym przedsięwzięciem projektowo-logistycznym. Po raz pierwszy montowaliśmy instalację na takiej wysokości i tak skomplikowanym podłożu mówi Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w terenie w Columbus Energy.

REKLAMA

– W projekcie wykorzystaliśmy naturalne pochylenie terenu w kierunku południowym i dodatkowo zastosowaliśmy duży kąt paneli, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu oraz zwiększa wydajność paneli – wyjaśnia Trojanowski.  


Światło i ciepła woda z fotowoltaiki

Dzierżawcy schroniska wykorzystują energię z instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim do oświetlenia obiektu, zasilania urządzeń elektrycznych i podgrzania wody użytkowej.

REKLAMA

Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę głównie ze względów ekonomicznych. Mając w perspektywie wzrost cen prądu, przeliczyliśmy, ile możemy zaoszczędzić dzięki własnej elektrowni. Wyniki okazały się bardzo atrakcyjne, a nasze obawy o podwyżki cen energii szybko się sprawdziły mówi Witold Wiewióra, dzierżawca schroniska Rysianka.

Pierwsze efekty

Wykonawca farmy fotowoltaicznej i dzierżawca schroniska podsumowują pierwsze wyniki pracy instalacji, która uruchomiona została w grudniu 2021 roku.

Już widzimy rezultaty naszej inwestycji – w rachunkach za prąd. Pełny obraz sytuacji będziemy mieli po roku, ale już teraz możemy przyznać, że to była dobra decyzja. Dzięki fotowoltaice zdecydowaliśmy się też na podgrzewanie wody użytkowej kotłem elektrycznym zamiast kotłem na ekogroszek. To jest rozwiązanie bardziej ekonomiczne, lepsze dla środowiska i bezobsługowe – mówi Witold Wiewióra.

Już po kilku miesiącach pracy instalacji widzimy ponadprzeciętne uzyski. Instalacja działa od grudnia 2021 roku, a jej produkcję zaczęliśmy monitorować w połowie stycznia 2022 roku, po podłączeniu do sieci. W tym czasie, do początku września, instalacja wyprodukowała już ponad 28 MWh energii elektrycznej. Co ciekawe, już w marcu wygenerowała 4,5 MWh energii, czyli porównywalnie do wyników z miesięcy letnich – maja i czerwca, gdy dzień jest najdłuższy – wylicza Piotr Trojanowski z Columbus Energy.

Columbus w ostatnich dniach ogłosił swój miesięczny raport finansowy za sierpień br., w którym udało się poprawić notowania – spółlka osiągnęła prawie 43,6 mln zł przychodów i zanotowała dodatni wynik EBITDA. Zarząd firmy podkreśla jednak, że wrzesień będzie wymagającym okresem, ponieważ spółka przygotowuje się do refinansowania znacznej części zadłużenia w drodze sprzedaży części farm fotowoltaicznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.